| JustMeCata a întrebat:

De ce oare îmi curge sânge din nas des?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Exista multe cauze de sangerare nazala repetata, cel mai bine intai mergi la un consult ORL pentru a vedea daca e vorba de o cauza locala.
http://www.mymed.ro/epistaxisul-sangerarea-nazal.html

| cryssu2008 a răspuns:

Salut. Eu am avut aceeasi problema ca tine in trecut. Cum faceam ceva efort, sau ma spalam cu aba fierbinte pe fata, ori mancam ceva cald, imi curgea sange din nas. Boala aceasta se numeste epistaxis si se poate trata la un medic specialist ORL. Ai vasele nazale sangvine foarte subtiri, si se dilata la caldura. Trebuie sa te duci la un cntrol, sa-ti cauterizeze aceste vase. Daca amani o sa ai probleme mai tarziu si o sa ajungi si la sinuzita.

| sonya a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu. Insa am facut analize la sange si am anemie, lipsa de calciu. Am spus ca trebuie s afac niste analize mai amanuntite. Si tu ar trebui sa faci acelasi lucru. Succes!

| morningstar a răspuns:

Se poate sa suferi de sinuzita, mai ales daca te doare si capul.

| Bog15 a răspuns:

Scoate mana din el, daca nu o ai in el sau nu o tii des in el, du-te la doctor, poate sa fie o problema de alta natura, bafta

Răspuns utilizator avertizat
| BugsBunny_8643 a răspuns:

Poate ai probleme, trebuie sa te duci la doctor!

| coliflor a răspuns:

Parere neautorizata:lipsa de calciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind iti curge singe din nas ti s-a ridicat tensiunea. De fapt, hipertensiunea este una dintre cauzele generale cele mai importante in provocarea pierderii de sange din nas. Cind iti curge singe din nas nu te pune pe spate si nu ridica mina stinga in sus ci astupa cu ceva nara de unde curge singe.
Curgerea singelui din nas nu vine numai din cauza tensiunii dar si din cauza unor boli endocrine, dar si diabetul, care se face vinovat la unii de epistaxis. Ar fi bine sa te duci la un cardiolog!

| Flaviii_8519 a răspuns:

...PAi e posibil de la oboseala...
...Mult efort depus...
Heiii ai grija
Succes!