| anonim_4396 a întrebat:

De ce pe unele fete le doare burta, vomita, sau au cosuri cand sunt in perioada aceea a lunii?
Ciculul mi-am venit la 11 ani, iar acum am 14.
De 3 ani de zile cand imi vine ciclul, niciodata nu mi s-a intamplat sa vomit, sa ma doara burta sau sa imi apara cosuri, de ce?
Am colege care le doare burta ingrozitor cand le vine ciclul.
Sau vomita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca femeile sunt diferite intre ele si reactioneaza diferit la schimbarile hormonale.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt multe cauze care determină aceste disconforturi dintre care se pot enumera explozia hormonală înainte de venirea menstrei, poziția colului uterin, afecțiuni ginecologice, etc.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Aceste simptome intra in cadrul tulburarilor menstruale ce se intalnesc in primii ani de ciclu. Termenul medical pentru durerea de burta din timpul menstruatiei este DISMENOREEA.Aceasta este cauzata o anomalie a contractilitatii uterului cauzata de un deficit de vascularizatie a acestui organ si unui exces de prostaglandine. In timpul menstruatiei, uterul se contracta pentru a elimina mucoasa uterina. Din cauza durerii intense apar greturile, varsaturile, starea de rau general. Bucura-te ca tu nu ai aceste manifestari, deloc placute in acea perioada a lunii.

| missouri a răspuns:

Hm... mie nu mi s-a intamplat niciodata chestia cu vomatul.thinking
Dar, sa ma doara burta sau sa-mi apara cosuri, da, dar moderat.hee hee

Bucura'te de chestia asta! Esti norocoasa! :*. Nu trebuie sa-ti faci griji.cum spuneau si ceilalti, fiecare cu organismul lui.thinking
Ok.winking

Take care! :*

| Nicolelenaa a răspuns:

Aceste lucruri depind de organismul fiecaruia
nu toti suntem la fel
se pare ca tu esti mai rezistenta
ai un organism mai puternic
asta nu inseamna ca e ceva neinregula cu tinewinking

funda?

| anOnimăăăă a răspuns:

Mai mult de 50% din femei au dureri provocate de crampele menstruale. Crampele se concentreaza de obicei in zona pelvica si a abdomenului superior, dar pot fi resimtite si in zona mijlocului si a picioarelor. Din punct de vedere al mecanismului crampele sunt asemenatoare durerilor din timpul nasterii. Uterul se contracta pentru a deschide cervixul (gatul uterului) in asa fel incat copilul sa poata fi impins.

In acelasi mod este eliminat si sangele menstrual. De cele mai multe ori, dupa mai multi ani de menstruatie sau dupa nastere, deschiderea cervicala se largeste.

Astfel, contractiile uterului nu mai sunt atat de puternice cand elibereaza sangele menstrual. Drept consecinta, crampele sunt mai putin dureroase.
Durerea menstruala poate de asemenea sa provina de la insusi procesul de sangerare.

In timpul sangerarii muschii uterului sunt alimentati cu o cantitate mai mica de sange si acest lucru rezulta in durere.

| loricel a răspuns:

Esti o norocoasa.

| sweetgirl_3609 a răspuns:

Asta depinde de mai multi factori, organismul tau reactioneaza altfel.Iti ramane numai sa te bucuri, iata eu de exemplu am devenit foarte complexata din cauza cosurilor, si uneori cind ma apuca burta nu ma pot misca, eu ingrozitir... PuP:*

| LifeIsNotPerfect a răspuns:

Depinde de corp.nici eu nu am probleme din acestea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine ma doare doar burta...atat...
fiecare cu organismul lui

stii ca nimeni nu`i la fel...

| magicianul19 a răspuns:

Corpul fiecarei persoane reactioneaza intr-un mod sau altul dar de multe ori si noi contribuim la acest lucru. daca avem grija de corpul nostru va avea si el grija de noi. asa ca ai grija de corpul tau si sa stii ca fiecare corp uman are particularitatile sale si se manifesta in diferite moduri

| Andreea3219 a răspuns:

De vomitat nu mi se pare normal insa la dureri si restul aproape totul este posibil...de ex sora mea mai mare fara pastile nu poate.era sa si lesine pe strada.pentru orice eventualitate fa un control la ginecolog, sa-ti prescrie niste pastile.nu stiu iti urez succes te pup :*

| SaraIsVeryBeautiful a răspuns:

Fiecare este altfel.Fiecare corp reactioneaza diferit.Nu trebuie neaparat sa te doara ceva, si nu este anormal sa nu te doara nimic.

| beatricelbd a răspuns:

Poate depinde de organism
mie de obicei cateodata ma doare burat rau si cateodata deloc
ia si tu niste pastile sau fa-ti ceairui care sati amelioreze durerea
de vomat n-am mai auzit dar ma rog sper sa nu mai ai probleme