| DaciaRomania a întrebat:

De ce Pepsi cola are mai nou îndulcitori artificiali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a nu avea zahar in continut, sa nu plateasca "spor de zahar".

| Simpatic a răspuns:

Te referi la inlocuitorii zaharului? probabil au ajuns la concluzia ca este mai safe sa bagi chimicale care duc la cancer in timp, decat zaharul care duce la alte afectiuni dar in timp mai scurt laughing
pe langa asta este si pentru ca s-a introdus "acciza" bauturile cu continut ridicat de zahar!
indulcitorii sunt de mai multe feluri, de exemplu: Aspartam · Acesulfam K · Sucraloză · Zaharină · Ciclamat · Neotam

| Hyperion7 a răspuns:

Nu mai nou, ii are dintotdeauna.
De de? Sunt mai ieftini.