| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele care sufera de diabet nu supravietuiesc acestui virus covid-19? Acest virus cauzeaza stop cardio respirator? Si insuficienta respiratorie?
Cred ca tine si de varsta ma gandesc, o persoana tanara poate supravitui, acum depinde.dar varstnicii se pare ca nu! Pe maica mea o uciso ieri acest virus blestemat desi avea forma moderata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu te mai gandi la asta.
Vor mai muri poate si alti cunoscuti, persoane apropiate noua..viata merge inainte, si ei continua sa traiasca - prin noi.
Persoanele dragi noua nu mor niciodata, doar se transforma in amintiri pentru vecie.

11 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In primul rand, sincere condoleante!

In general persoanele care au sistemul imunitar slabit sunt mai expuse in fata unui virus de acest fel.

Nici eu nu cunosteam exact cum pot aceste celule sa se instaleze si sa atace atat de usor celulele sanatoase.

https://fabricatinromania.info/......stru-care/

Explicatia destul de amanuntita o gasesti aici, insa nu iti recomand sa te gandesti acum la asta.
Pur si simplu nu se mai poate schimba nimic acum, incearca sa iti dai timp sa poti accepta tragedia ce s-a intamplat.

Au fost si destui tineri care au murit sau au ramas cu urmari grave, insa probabil aveau diferite boli.

Un coleg de munca de-al meu a ajuns leguma, - in scaun cu rotile deocamdata (exista semne ca se va reface in timp, dar nu e sigur).

Ideea e alta...
Mai devreme sau mai tarziu, toti vom muri, insa cei plecati prea devreme, continua sa traiasca prin noi si in noi.
Incearca sa gasesti ocupatii care sa iti dirijeze atentia in alta parte.
Eu nu mi-am pierdut parintii inca, dar am pierdut 2 bunici care in inima mea valorau de sute de ori mai mult decat mama (dintre care una a plecat destul de devreme).
Am fost distrus o perioada buna de timp, insa m-am vindecat.

Viata oricum e scurta si nu se stie ce ne aduce ziua de maine niciunuia dintre noi.
Ce ne ramane - e sa gasim echilibru, speranta, fericire si un scop in zilele ramase, si sa ii purtam pe cei dragi in suflet mereu.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si din pacate, da, in multe cazuri, dintr-o persoana relativ sanatoasa, ajungi sa nu mai poti respira.

Colegul meu are 55 ani, nu a fumat niciodata, facea sport moderat (in fiecare zi 20km cu MTBul), nu avea diabet sau probleme cardiace, si totusi, a fost nevoie sa fie intubat, pentru ca de pe o zi pe alta, nu mai avea aer.

Apoi a fost tinut in coma indusa - 6 saptamani;
dupa cele 6 saptamani doar 30% din plamani mai erau functionali.
Vorbea monosilabic, facea 5-10 pasi si pica jos.
Acum e intr-un centru de refacere, dar sansele ii sunt rezervate.
sad

| Vântulalb a răspuns (pentru NLS):

Chestia asta cu "nu a fumat niciodata" incepe sa devina relativa. Sunt atat de multi fumatori pe strazi si oriunde te-ai intoarce, ca fumezi si tu odata cu ei. Au mai multe drepturi decat nefumatorii. Dupa cum vezi, acum in pandemie, ignora masca si merg pe strazi fumand. Soferul de autobuz, ii asteapta ca ei mai trag un ultim fum pe scara autobuzului. Si multe alte cazuri. Apoi, daca mai adaugam si poluarea, in mod particular tinuta acum "la nasul nostru" de norii care nu se risipesc, nu e de mirare ca acel coleg al tau ca multi altii, nu mai avea aer de pe o zi pe alta. Ii doresc insanatosire deplina!

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Au murit si la 20 de la covid, culmea din cauza sistemul imunitar ..erau sanatosi. Maica mea o intrat brusc on coma acasa si dupa cateva minute infarct

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Nu o putut dormi deloc si nici manca
Poate mai lupta putin si trezeam de sarbatori daca dormea da avea probleme serioase cu respiratia si imediat se trezea din somn

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Am un prieten in vecini al carui tata s-a stins de curand, avea si el Covid si nu a rezistat.

Spre surprinderea mea, desi a fost foarte distrus la inceput, a inteles foarte bine ca asa e viata oricum, daca nu ar fi murit acum, ar fi murit pesta cativa ani, tot fara familie ramanem, unii la 20 de ani, altii la 40 sau 70.

Tot in comuna de unde sunt, dar mai demult, o familie a fost lovita de tren, sot si sotie, si au ramas 3 copii destul de mici singuri.
Fata avea 13 ani, si doi baieti de 10 ani.
Si n-au disperat, au trait singuri, in grija unei vecine, ce i-a luat din mila sub tutela, pentru a nu ajunge la stat, insa nu s-a prea ocupat de ei la modul practic.

Copiii s-au descurcat, aveau un cal, munceau pe la oameni cu ziua, fata croseta, facea curatenie, spala covoare, s-a angajat cumva bucatareasa la 15 ani, acum a terminat ASE-ul, baietii de la cultivat gradina si mai apoi terenul arabil pe care il mostenisera,
au ajuns acum sa aplice pentru fonduri europene, vor sa isi faca ferma.

Nu inseamna ca daca viata cuiva apropiat se termina, e totul prapad. Trebuie sa gasim o cale si putere, sa mergem inainte!

Fii tare si incearca sa dai timp timpului!

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mersi frumos pentru cuvintele incurajatoare, nu e deloc usor eu eram oricum facut praf din cauza depresiei severe, ma atintise cu zile la pat si voiam sa ma sinucid demult da maica mea ma motiva sa nu fac asta, o bomdardam cu de astea gen ca o sa ma sinucid si rau am facut ca nu am facut o acum nu mai imi vedeam al doilea parinte mort ...eu am o familie tare parsiva si ipocrita si din cauza depresiei nu prea am reusit sa ma descurc in viata depindeam de ei ma ajutau financiar da era ca era mama in viata asa de ochii ei acum o sa bad cum se vor comporta. Maica mea ma iubea asa cum sunt, ma acepta asa cum sunt astia de la familie nu stiu ce e aia depresie cronica nu cunosc gravitatea ei catastrofala unii ziceau ca e in capul meu ca nu am nimic, altii ca ma prefac ca sa nu merg la munca. De asta iti spun ca degeaba am familie daca nu o mai am pe maica mea care ma acepta asa cum sunt un depresiv distrus. Ma iubea neconditionat la fel si eu pe ea.eu sunt slab psihic imi e greu sa ma descurc in viata cu o asa depresie grava si atacuri de panica, mi o furat ani multi depresia din viata eu eram la limita intre a ramane in viata si a ma sinucide ca pe un fir de ata acum o venit tragedia asta ori ma voi maturiza si schimba mentalitatea ori imi voi Pune capat ai dreptate in tot cream ce spui dar nu stiu cum voi reactiona psihic, imi e foarte greu sa nu ma gandesc la ea, stateam mereu cu ea imi era teama sa plec pe dincolo la neamuri sa nu moara acum o uciso un blestemat de virus.

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ar trebui sa fii multumit ca nu s-a chinuit mult. Fie-i tarana usoara!

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Da, avea foarte multe boli grave și piciorul rupt inclusiv bazinul osos O murit din păcate în chinuri că o luptat o lună și ceva cu virusul și nu mai putea respira aproape deloc aparatele o mai ținuse în viața ultimele 2 săptămâni dar ea avea virusul din noiembrie.o avut o viață chinuita de când era mică o chinuia părinții ei mai ales că i călcato mașina acum câțiva ani urla de durere că nu i sa mai vindecat piciorul din cauza diabetului, și cu diabetul avea probleme grave ia atacat organele interne. Dar până la urmă acest virus o scăpato de toate durerile. Eu sunt amarat că nu mai putea sa respire deloc înainte să moară și nici nu putea să vorbească o intrat brusc în coma și imediat o murit, dar înainte se între în coma respira foarte greu era gata știam că o să moară Daca murea de moarte biologica era altceva da o uciso virusul. Din păcate am avut o presimțire in urma cu 2 ani am știut că fix de sărbători va muri și fix un virus o va ucide nu știu de unde știam eu acest lucru i-am și zis că chestia asta i se va întâmpla nu cred că mă credea asta mă macină pe mine că sa adeverit prezicerea. Toți ajungem mai devreme acolo mai devreme sau mai târziu nu luam nimic cu noi

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te mai gandi la asta.
Vor mai muri poate si alti cunoscuti, persoane apropiate noua..viata merge inainte, si ei continua sa traiasca - prin noi.
Persoanele dragi noua nu mor niciodata, doar se transforma in amintiri pentru vecie.

| Vântulalb a răspuns:

Condoleante!
Cu sau fara covid19, diabetul este o boala parsiva. Ataca si distruge toate organele interne. Ma mir ca nu ai stiut asta, avand un diabetic in casa. Asa ca, sistemul ei imunitar era zero.

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Stiam.avea oricum probleme serioase si cu inima, rinichiul stang. Ia cedat corpul era si in varsta. Mor tineri si fara probleme medicale, era culmea sa supravietuiesca. Dar o rezistat o incercat sa lupte da deja o ramas fara aer o intrat in coma si imediat o murit.
In coma o intrat brusc.