| anonim_4396 a întrebat:

De ce se întâmplă să dormi 4 sau 5 ore pe noapte și să te trezești odihnit și energic, să dai randament pe toată durata zilei și să dormi 8-9 ore și să nu te simți odihnit iar dacă ești, să te ia somnul și moloșeala mai târziu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreisergiu123456789 a răspuns:

Corpul uman functioneaza pe cicluri de somn nu pe nr de ore standard impuse de societate.
Un ciclu are intre 90 si 120 min.
Din patru cicluri poti sa dormi fie 6 si 8 ore.
Nr de 120 de minute e maximul unui ciclu insa asta nu inseamna ca oricine poate atinge un ciclu maxim.
Vezi cate ore si minute ai dormit timp de cateva zile si astfel vei vedea cat inseamna un ciclu pentru tine.
De ex.
La mine un ciclu poate dura 100 de minute asta ce inseamna?
1 ora si 40 de minute un ciclu.
Sunt suficiente 4 cicluri pe noapte.Asadar eu dorm 6 ore si 40 de minute.

Poti bineinteles sa incerci mai multe tipuri, ba sa ti pui alarma la 22 00 si sa te trezesti la 4 si 40, ba sa ti pui la 23 00 si sa te trezesti la 5 si 40.Trebuie sa ti setezi de seara alarma si in prima saptamana incerci sa gasesti ora potrivita de culcare si trezire pentru tine.
La inceput nu vei reusi, logic.
Dar facand din asta o rutina o sa ti fie foarte simplu in cele din urma.
ATENTIE...
Asta inseamna si ca vei adormi la fix aceeasi ora noaptea si ca te vei trezi la fix aceeasi ora ziua.

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Se intampla uneori, exceptia de la regula, dar nu poti dormi pe termen lung doar 4 ore si sa te simti odihnit, nici sa dormi 7, 8 ore si sa te simti obosit

| seth2016 a răspuns:

Se poate intampla o data, poate somnul a fost de foarte buna calitate. Se poate intampla la o persoana.
Dar, 4-5 ore de somn nu sunt de ajuns pentru om. Cei mai multi adulti au nevoie de cel putin 7 ore de somn.
Si... nu exista niste ore impuse de societate laughing.

| nukeyly a răspuns:

Fiecare e altfel, in general se zice ca 8 ore de somn prelungeste viata cu 8-10 ani studiu confirmat stiintific la calugaritele din manastiri, alti factori de prelungire mese regulate, viata calma, etc.

Sunt persoane care sunt ok dupa 3 ore de somn altii nici dupa 12 nu-s odihniti pentru a2a zi, se zice ca cei ce dorm putin si sunt ok, sunt mai aprigi la minte/iq mai ridicat.

Oricum e bine sa dormi cand te simti obosit, te deconectezi total si naniii, iar consumul de cafea care ascunde chimic in creier starea de oboseala nu ajuta in acest sens.

Cand te ia molesala esti pe low cu zaharu in sange bagi o banana sau un pumn de stafie si esti online. Nu redbull cola etc.