| svenhassel13 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă practici pentru mult timp somnul polifazic? Adica sa dormi doar 3 ore pe noapte?
1. Afecteaza creierul?
2. Afecteaza concentrarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Byb2001 a răspuns:

Întreaga funcţionare a organismului uman depinde de alternanţa zi noapte deci de câtă lumină vedem într-o zi.Somnul cel mai bun este între ora 10 seara şi 6 dimineaţa, deoarece el respectă ciclurile din codul genetic de secreţie ale hormonilor care reglează întreaga activitate a organismului,
Specialiştii nu sunt deloc încântaţi de somnul polifazic şi avertizează ca un astfel de program nu trebuie menţinut pe termen lung.Somnul polifazic nu este o idee bună. Ideal este să dormi 8 ore. 5 ore și 10 minute poate fi ideal pentru persoanele care oricum nu dorm mult. Dar acești oameni sunt foarte rari. Este ca și când ai băga la cuptor o pâine, pe care o tot scoți din 10 în 10 minute. Nu se va coace cum trebuie.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Da.
Se doarme minim 6 ore și sunt suficiente