| dicarmencitta1957 a întrebat:

De ce sunt trombocitele marite? Toate analizele sunt bune, inclusiv colesterolul este bun, doar trombocitele sunt peste limita cu mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trombocitele marite pot aparea la pacienti care nu au splina (le-a fost scoasa chirurgical). Daca nu e cazul tau, atunci trebuie sa te duci la medic, fiindca ai o problema de coagulare care s-ar putea sa se complice. Nu astepta, mergi la un medic internist si fa-ti analize amanuntite. Nu exclude din start ideea ca analiza sa fie eronata.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc Carmen. Si eu am aceeasi problema.Am intre 800000 si 1000000 trombocite.Am facut toate analizele posibile, chiar si punctie sternala si tot nu au depistat medicii de unde mi se trage problema.Totul pare a fi in regula dar, eu sint nemultumita pentru ca nu stiu de fapt de unde vine problema si mai ales nu stiu la ce sa ma astept.Este o problema foarte serioasa desi nu pare.Eu locuiesc acum in Olanda si vreau sa merg si aici la un specialist, dar nu am mari sperante ca va descopri ceva.

| airlinestravel a răspuns:

Pai cel mai bine mergi cu analizele la un doctor specializat. Nu ti le citi singur/a.