| Alex_Sma_1983 a întrebat:

Salutare! Recent mi-am făcut analizele, mi-a ieșit colesterolul 241, limita fiind 200 din ce am văzut, am varsta de 19 ani, care sunt riscurile și cum se poate îmbunătăți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Riscul este de: accident vascular cerebral sau atac de cord ( inima), iar in cazuri grave decesul.
Colesterolul se poate reduce cu dieta serioasa si hrana sanatoasa, eliminand: carnurile grase, prajite, tocaturile, afumaturile, salamurile, carnatii, hamburgherii, cascavalul, unutul si samantana, sosurile grase, untura si margarina.

De acum inainte trebuie sa mananci mai multe vegetale la fiecare masa, salate de cruditati si fructe proaspete.
Sunt permise de 2 ori pe saptamana carnuri foarte slabe: de pui, curcan sau peste, doar pe gril sau fierte (nu este permisa carnea prajita). Oua doar 1-2 pe saptamana si numai fierte.
Sanatate multa!

https://www.cardioportal.ro/......ovascular/

https://www.sfatulmedicului.ro/......marit_7903