| Monobrow a întrebat:

De ce zic toti ca mancarea la Mc, KFC sau shaworma nu sunt sanatoase? Adica am vazut ca au preparate din pui. si carnea de pui e sanatoasa... nuggets, hamburgeri.preparate din peste. iar carne sanatoasa. Au si legume in meniu. cartofi prajiti, salate.
Si shaworma tot din carne de pui si legume e.
Deci de ce se spune mereu ca e nesanatos? Chiar nu inteleg sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Shaworma nu e sanatoase pentru ca ingrasa, de altfel cartofii prajiti in general nu sunt sanatosi, maioneza in exces iar dauneaza etc. In cazul produselor de la Mc si KFC e mult mai grav deoarece produsele nu sunt naturale. Ce numesti tu preparate din peste te pot asigura ca nu contine nici 1% peste! la fel si nuggets sau hamburgeri : sunt facuti din resturi, din carcasele animalelor si zgarciuri, amestecate cu putina carne normala si mult monoglutamat de sodiu pentru gust si alte E-uri pentru valabilitate, aspect etc. Gandeste-te la cartofi : unde pe lumea asta ai vazut tu cartofi gata in 30 de secunde? incearca sa faci acasa si vei vedea ca ii prajesti cateva minute. Intr-adevar ai lor sunt congelati dar cat de sanatosi pot fi daca burgerii lor si cartofii stau pe plita doar cateva secunde si sunt gata? nu mai zic ca lasa un produs 20, 25 de minute si incearca sa-l mananci dupa aia sa vezi ce infect e, ca o guma de mestecat. Pana si rosiile care le folosesc, nu sunt cumparate de pe plan local sau macar de la Metro undeva, sunt aduse tot de ei de pe propriile lor sere unde poti fi sigur ca baga toate chimicalele posibile sa se asigure ca recolta iese repede, aspectuoasa si fara pierderi.

16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu sunt sanatoase pentru ca risti sa devii obez daca frecventezi des localurile[stiu ca sunt bune dar nu ne fac nici un bine]

| MasterOfDisaster a răspuns:

Pentru ca desi carnea de pui e sanatoasa, kilogramele de condimente si conservanti folosite nu sunt sanatoase. La fel ca si baia de ulei in care sunt prajiti cartofii.
Uite niste link-uri:

http://2blackjack1.wordpress.com/tag/mcdonalds/
http://www.xpc-forum.ro/viewtopic.php?f=22&t=67764&start=0

Am mai citit si eu pe undeva ca un fost angajat de la MC a spus ca era folosita carnea animalelor decedate din cauze naturale, adica nu animale sacrificate in abatoare, si ca uleiul acela era folosit de n ori.
Gandeste-te, daca tu acasa poti dintr-un praf sa faci budinca, inghetata, prajituri, doar adaugand unele ingrediente, sau cu toti colorantii alimentari si aromele artificiale, iti dai seama ce se poate face ''in spatele usilor''? Am vazut ca vindeau ''telemea'' (branza aceea sarata) care de fapt era un mix din grasime de balena si lapte de cocos si o gramada de substante daunatoare. Dar daca e alba, sarata si are un oarecare gust de branza`plus pretul mic, atunci o cumpara toata lumea.

| ParadoxRO a răspuns:

Pentru că se bagă tot felul de chimicale în ele pentru a fi mai gustoase şi a rezista cat mai mult, a fost un exeriment în care a fost lăsat un cartof de la Mc într-un borcan timp de 4 ani şi nici nu s-a mucegait, era ca şi nou, de aceea nu sunt buni

| Monobrow explică:

Da bine mai nutritionistilor ce v-ati aprins asa. hai ca va dau funda happy ma mir ca n-am gasit pe nimeni sa laude.

| Azµre a răspuns:

Sunt prăjite, au mult ulei, sare, condimente ceea ce le face nesănătoase!

| Vans a răspuns:

Ţi-a zis cineva că eşti un maldăr de grăsime şi acum te simţi prost, deci dai vina pe fast food?

| tr3ig a răspuns:

Pentru ca fiindca si deoarece:

in primul rand acea carne de pui este carne de pui umflati cu chimicale nu e carne de pui natorala

in al doilea rand acele "legume" cum le zici tu sunt fuuul de chimicale, adica sincer sa fim unde ai vazut tu la -30 de grade rosii, si castraveti naturale? sunt pline ful de chimicale dau peste,

iar in al treilea rand adunate toate chimicalele sunt o bomba chimica, bomba care explodeaza in noi.

sper ca ti-am fost destul de explicit, acum sa nu crezi ca daca mananci acum o shaorma si mai mananci peste o sapt sa zicem gata nu mananci sanatos sau daca mananci de la Mc sau KFC. nu se intampla asta. se intampla doar daca mananci zi de zi

| Deliα a răspuns:

Nu sunt sănătoase deoarece la magazine de gen fast-food e mizerie, sunt gandaci si normal ca nici mâncarea nu e sănătoasă. Eu urăsc mâncarea fast-food, shaorma etc etc deoarece ingrasa.Eu nu vreau sa ma ingras niciodata. Am 1.70 si 47 de kg

| AxXeL1124 a răspuns:

Sunt prajite au multe grasimi, si crezi ca legumele care le au sunt prospete.

| Georgex12 a răspuns:

Asa ca informatie...
Mancarea de la fast-food, KFC, Mc mai sunt denumite si "mancarea saracilor".

| Apache2605 a răspuns:

Iti zic eu principalul motiv: cartofii si carnea sunt prajite in ulei de palmier. Iar folosirea acestuia in exces este daunatoare omului. Iti raspunde o studenta in ultimul an la chimie alimentara.

| o0DarKneSs0o a răspuns:

Pai shaormele si restul` cele care au legume nu sunt legume bio de la mama din gradinawinking
funda?

| Iana12 a răspuns:

Una din cele mai importante probleme asociate produselor de tip fast food este aceea ca nu aduc organismului principii nutritive, ca sunt foarte bogate in sare si in grasimi. Aceasta combinatie este una de cosmar pentru medici, iar rezultatele ei devin vizibile in scurt timp.
Un alt inconvenient este acela ca alimentele fast food pot inlocui alte produse, mult mai hranitoare si mai sanatoase. Sucurile carbogazoase ajung sa inlocuiasca astfel lactatele, sucurile naturale, ceaiurile.

| spidyboom2003 a răspuns:

Fiindca cei mai multi cred ca orice e prajit dauneaza sanatatii.Dar eu sunt de partea ta HAIDE KFC!

| Nicoleta_Alexandra_1998_s8uY a răspuns:

Eu cred ca shaworma este buna atat cat o manci rar, nu in exces. Mancarea de la Mc nu este buna deoarece ea este bogata in grasimi si alte chestii de genul. De ex poti vedea pe sitt-ul urmator de ce sunt asa de deliciosi cartofii de la Mc si care este diferenta intre Mc si KFC http://stirileprotv.ro/......ni.html.;)