| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme mananc numai vegetal, eu ma simt bine insa mi-e teama sa nu imi cedeze corpul ca nu-i mai dau calciu in primul rand (branza, oua, lapte, pastile). Ce alternative am sa mananc vegetal si sa fiu sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Parerea mea personala este ca nu are sens sa iti faci prea multe griji de la calciu. Calciul este in toate alimentele vegetale. Si chiar are o biodisponibilitate mult mai ridixata decat din alimentele de origine animala. In sensul ca se absoarbe mai bine si mai complet.

Personal te-as sfatui sa mananci orice vegetal (sari peste uleiuri si zahar) fara nici o problema, cu privire la calciu. A lua suplimente pe baza de calciu, ar putea fi la un moment dat chiar periculos. Motivul este ca in general calciul se absoarbe in anumite conditii (niste vitamine si alte elemente trebuie sa bantuie pe acolo). Daca bagi suplimente sau vitamine cu oligoeleme te nu rezolvi mare lucru pe termen lung.

Mai bine fa-ti probleme sa nu bagi conswrvanti, coloranti, msg si alte prostii in tine.

| Holy2010 a răspuns:

Nu e atat de simplu sa treci pe regim vegetarian. Ai multa documentare de facut si mult de invatat ca sa poti sustine stilul asta de viata fara sa-ti provoci carente nutritionale.
Din punctul meu de vedere soia nu are ce cauta in dieta decat rar si in cantitati mici, in nici un caz nu trebuie sa fie aliment de baza.
Nu Calciu e problema in dieta asta pentru ca el se regaseste intr-o gramada de vegetale. Tot ce a frunza si verde inchis contine Calciu. Susanul contine foarte mult, la fel si semintele de canepa din care poti face lapte (1 cana canepa inmuiata in apa peste noapte in blender cu 3 cani de apa). Un pahar de lapte de canepa contine aproape 500mg Ca in conditiile in care necesarul zilnic este intre 800 si 1200.
Problema vegetarienilor este deficitul de vitamina B12 pe care nu ai cum sa o iei din surse vegetale deci trebuie obligatoriu suplimentata. Din pacate pe piata din Romania nu se gaseste decat sub forma de cianocobalamina care nu este cea mai ok dar este ieftina spre deosebire de forma de metilcobalamina net superioara, mult mai scumpa si care din pacate nu se gaseste inca la noi.
Nu stiu motivele pentru care ai ales sa-ti schimbi stilul de viata dar cel mai sanatos e sa incluzi totusi produsele lactate si oul chiar daca excluzi carnea.

| Kiss_Csilla_1998 a răspuns:

Pai branza si laptele si chiar si ouale le poti manca si bea deoarece nu au patit nimic acele animale de unde provin. Daca chiar nu vrei sa mananci aceste produse poti sa iti iei soia si din el poti face multe lucruri de exemplu lapte de soia sau pate de soia...