| RandomGirl a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa slabesc, nu conteaza in cat timp, vreau doar sa mananc sanatos!
Stiu "ponturile" clasice fructe,legume&sport, apa, sa nu mai mananc nesanatos, sa nu mai mananc dupa 6 etc, dar m-ar interesa sa aflu "povestea de succes" a cuiva care a slabit intr-un mod sanatos.
Astept toate ponturile mai putin cunoscute sau un regim sanatos de viata pe care as putea sa il urmez.
As vrea sa tineti cont de faptul ca telul meu este sa devin vegetariana( nu este legat de slabit, este o decizie care am luat-o recent, deci va rog sa o respectati, nu vreau sa imi ziceti ca nu e bine etc, este viata mea) si pentru asta o sa exclud toate tipurile de carne, dar o sa mananc peste si produse de la animale(oua, lapte, branza etc) pentru inceput.
Legat de sport, care exercitii sunt mai bune pentru slabit: cardio, fitness, exercitii usoare ca mersul, alergatul; daca este o alta cale mai buna nu ezitati sa imi spuneti.
Astept parerile de la cei care au trecut prin asta!
PS. In mod ironic am anemie de fier si calciu si as dori sa stiu cum le pot asimila din alimente, fara pastile.
In total ar trebui sa slabesc 15kg, am 1.75m si 18 ani, deci daca ati putea sa imi spuneti cam cate kg slabesc pe luna/saptamana ar fi super! happy
Multumesc pentru timpul acordat si va doresc numai bine!

Răspuns Câştigător
| DannaK a răspuns:

Pot sa-ti spun doar ca mai bine ai cere parerea unui nutritionist, el va sti cel mai bine cum sa te ajute sa ajungi vegetariana, asta nu se poate schimba peste noapte, pentru ca organismul tau este obisnuit si cu carne. si te poate ajuta si cu anemia.ca sa treci la stilul de viata pe care il doresti tu ai nevoie de rabdare si timp. si mai ales de un ajutor specializat, pentru ca organismul difera de la om la om si nu poti pune in practica ceea ce a pus altul, mai ales ca tu vrei sa faci o schimbare cat de cat majora. succes!
ca metoda eficienta de slabit este metoda lui Paul McKenna.

| RandomGirl explică (pentru DannaK):

M-am gandit de mai demult sa merg la un nutritionist, dar am de cautat pentru ca nu prea cunosc...
Legat de Paul McKenna, chiar am cumparat cartea lui "Te pot face sa slabesti" si chiar nu m-a ajutat deloc, la inceput eram foarte increzatoare, dar in timp, am renuntat. O sa ii mai dau totusi o sansa, o sa recitesc cartea si poate o sa ma ajute de data asta.
Legat de carne, n-am fost niciodata o mare fana a carnii, nici nu prea imi place atat de mult sincer, singura care m-a influentat sa mananc carne a fost mama mea, care mananca zilnic carne de pui, iar eu daca nu mananc cu un sos, cu mujdei de usturoi sau cu ceva chiar urasc gustul ei.(adesea pe gratar)
Iti multumesc frumos pentru raspuns!
O sa iau in calcul varianta de a merge la un nutritionist.

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ponturile clasice in general sunt stupide, doar 2 exemple :

- chestia cu ora 6 seara e o aberatie, buna doar sa-ti afecteze sanatatea si metabolismul
- chestia cu "multe fructe" iar e o tampenie, fructele au zahar si fermenteaza

Pe scurt cum am slabit de la 102 la 85-86 :

- 5 mese pe zi, ultima cu 2 ore inainte de culcare ( indiferent de ora, chiar si la 12 noaptea )
- fara alimente procesate
- o alimentatie variata, care sa-mi asigure tot ( proteine, carbohidrati, grasimi sanatoase, fibre, etc. )
- evident, antrenament la sala si alergat

Si ca plan alimentar ( exemplu intr-o zi ) :

- dimineata : oua, branza, paine integrala, masline

- ora 11 : piept de pui cu orez

- ora 14:30 : curcan/pui cu cartofi natur si salata

- ora 18 : fructe ( cateva )

- ora 21:30 : peste cu salata ( peste oceanic : macrou, somon, etc. ) sau muschi de vita cu brocoli

- ora 23:30 : lapte sau branza degresata

- ora 1:30 : somn

E doar un exemplu. Daca vrei sa slabesti sanatos si sa arati bine, trebuie sa :

- te documentezi
- faci sport
- slabesti cam 2-3 kg pe luna

Poti manca :
http://www.getfit.ro/......abire.html

| RandomGirl explică (pentru Cosmin86):

Iti multumesc din suflet pentru sfaturile care mi le-ai dat si regimul alimentar!
Wow ai slabit foarte mult si te admir pentru asta, mai ales ca ai slabit sanatos!
Saptamana trecuta am slabit 2kg, dar mancand sanatos, am mai mancat si dulciuri si am facut aerobic.
Legat de 5 mese pe zi, regula asta nu pot sa o respect oricat as vrea, de la 7.30 - 13.30 am scoala, nu pot sa imi iau la scoala mancare gatita, oricat as vrea nu pot sa stau treaza de la 5 sa gatesc... iar la sala de asemenea nu am timp sa merg si o sa fac aerobic acasa, sunt atat de multe tipuri de exercitii pe net incat imi e mai bine sa le fac acasa, am fost anul trecut la sala si mergand cu prietenul meu ma fortam destul de tare si am slabit intr-un timp destul de scurt 10kg si am facut vergeturi, deci o sa o iau mai incet...
Stiu ca daca chiar vreau sa slabesc nu trebuie sa gasesc scuze, dar anul asta este destul de dificil pentru mine pentru ca am BAC-ul, dar chiar imi doresc sa arat bine la balul de absolvire, ar trebui sa slabesc vreo 15kg in 8 luni si cred ca pot sa o fac chiar si fara abonament la sala.(acum sunt 13, yay! laughing)
Ti-as fi dat funda pentru raspunsul tau, chiar iti multumesc mult si ma bucura ca sunt utilizatori ca tine care nu le pasa doar de funda si vor sa ajute oamenii! De obicei cand raspund la o intrebare dau un raspuns lung si vorbesc din suflet, dar cand pun eu o intrebare nu prea primesc raspunsuri asa cum mi-as fi dorit eu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru RandomGirl):

Cu placere, oricum nu raspund pentru funda sau alte aberatii de copii mici ( era deja dat raspuns castigator ).

"nu pot sa imi iau la scoala mancare gatita", poti lua un sandwish din paine integrala cu piept de pui si rosii sau cu peste afumat, etc.

http://www.cristianmargarit.ro/2010/10/dieta/pachetel

| RandomGirl explică (pentru Cosmin86):

Mersi pentru sugestie, dar de dimineata chiar n-am timp... ma trezesc foarte greu si de abia de iau micul dejun, da stiu ca e cea mai importanta parte a zilei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RandomGirl):

Iti poti pregati ceva cu o seara inainte, ca dimineata sa fie gata pentru mancat sau luat la tine happy

| RandomGirl explică (pentru Cosmin86):

Da as putea face asta, daaar ( mereu exista un dar laughing ) sigur o sa uit sau imi e lene si oricum m-am obisnuit ca la scoala sa nu mananc nimic... dar na as putea face o schimbare pana la urma e spre binele meu, iti multumesc mult pentru timpul acordat si imi cer scuze daca te-am enervat big grin

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru RandomGirl):

Esti exact ca mine.Si eu, la fel, vreau raspunsuri logice si lungi.Mai greu gasesti asa ceva azi big grinwinking

| Q69 a răspuns:

Eu sunt lacto-ovo-vegetarian de peste 10 ani
la inceput o sa slabesti pana se regleaza in organism trecerea la vegetariene
dupa totul depinde de tine cum echilibrezi tot
cine zice ca a fi vegetarian nu ai forta sau nu poti face multe se inseala
ca sport cel mai indicat si practic este alergatul
indicat daca ai unde este kangoojumps cu el consumi cele mai multe calorii
pentru consum de calorii miscarile de brate si picioare in acelasi timp este indicat

| AdelaSchiman a răspuns:

Buna. In primul rand as vrea sa subliniez ca daca ai anemie feripriva cauzata de malabsorbtia Fe atunci ai avea nevoie de vitamina C, aceasta mareste capacitatea de absorbtie. Tu spuneai mai sus ca nu vrei sa le iei din pastile, banuiesc ca te refereai la suplimentele alimentare, ei bine pentru asta ar trebui sa mananci o cantitate foarte mare de alimente NEPREPARATE TERMIC. Vitamina C se distruge in proportie de 90% sub efectul termic. Majoritatea oamenilor nu reusesc sa faca asta din mai multe motive si anume: cantitatea mare de alimente ce sa acopere necesarul (dupa cum bine stii fructele si legumele nu mai sunt asa cum erau odata) si apoi faptul ca in marea majoritate a farfuriilor inclusiv a celor ce sunt vegetarieni se afla in mare parte mancare gatita. In cazul acesta eu recomand ca dintre 2 rele sa se aleaga cea mai putin rea si anume suplimentele ce pot oferi start up organismului. Dar aici atentie ce fel de suplimente. Vorbesc in cunostinta de cauza(absolventa a fac de nutritie UMF) in Romania nu sunt reglementate aceste categorii de produse, nu sunt verificate. Nu cred ca ar putea contine substante nocive ci doar dezamagirea ca nu contin ceea ce scriu pe ambalaj si mai ales in concentratiile promise. Pentru sanatatea ta mi se pare absolut esential ca inainte de toate sa iti rezolvi aceasta problema a anemiilor. Sanatate!

| danf17 a răspuns:

Eu am 11 ani si am 41 de kilograme vreau sa am macar 38 39ma puteti ajuta

| RandomGirl explică (pentru danf17):

Ce inaltime ai? Mie sincer mi se pare ca si asa esti destul de slab... cauta pe google "cum sa slabesc sanatos" si o sa gasesti si alte raspunsuri de pe TPU, sunt multi care intreaba.

| Simoneloo a răspuns:

Buna
Fratele meu a slabit 15 kg intr-un an de zile! Nu a tinut nici o dieta, doar ca a mancat bine dimineata, la pranz mai putin iar seara mai multe fructe... Masa de dimineata este foarte importanta pentru ca atunci arderile sunt cele mai puternice, iar ca sa le mentii pe tot parcursul zilei este foarte important micul dejun.
Ai mentionat ca esti anemica, si eu sunt, numai ca eu am ales calea usoara si am luat pastile cu fier. Fierul se asimileaza cel mai bine din carne, dar daca vrei sa devii vegetariana uite aici un site cu mai multe informatii http://www.sfatulmedicului.ro/......dieta_1518
Pe langa mancatul sanatos, este important sa faci si miscare, macar jumatate de ora pe zi! Uite aici un site cu cateva exercitii de slabit care pe mine m-au ajutat mult http://infit.ro/exercitii-de-slabit/

| RandomGirl explică (pentru Simoneloo):

Multumesc foarte mult pentru raspunsul tau! Articolul legat de fier chiar mi-a fost util happy