| DaNuT3191 a întrebat:

De exemplu pentru a vedea daca am hiv trebuie sa fac neaparat testele alea specifice sau printr-o simpla analiza la sange dupa 6 sau 7 luni. Trebuie sa fac neaparat test specific? Sau merge si prin analiza de sange sa vad daca am sau nu am. Sunt doar curios, pentru ca am un prieten care vrea sa faca niste analize de sange si sa stie daca iar aparea ca ar fi bolnav sau nu? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Biencush a răspuns:

Faci un test hiv, dar nu dureaza in nici un caz atat de mult. Daca i se ia proba dimineata, la amiaza are rezultatul.Nu e nici o rusine sa ceara sa faca analiza respectiva, se face si pentru actele de dus la starea civila si chiar si femeilor insarcinate li se face asa ceva.Bafta!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa faci test HIV, nici o alta analiza nu iti poate spune daca ai sau nu.

Abh
| Abh a răspuns:

Trebuie facut testul HIV, e singurul care arata daca esti infectat cu virusul HIV sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu prea zici ca e un prieten care are sida eu cred ca tu gandesti ca ai sida deci nu te mai ascunde dupa altiwinking Te-am pa

| marcus24 a răspuns:

Ca sa fii sigur trebuie sa le repeti dupa 6 luni, testele arata ca aasta este perioada de incubare a virusului. nu stiu cum e in Romania, dar aici unde sunt eu ti se fac analize complete, hiv, hepatita, sifilis, diabet.