| giulia283 a întrebat:

De la ce apar pietrele la rinichi sau nisipul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la apa care o bei de la robinet. Are mizerii si in timp se formeaza cantitati mari denuminduse piatra la rinichi. Berea o indeparteaza aia fara alcool are acelasi efect fiind originala fara chimicale

| aXy99 a răspuns (pentru mgtow):

Cred ca orice lichid "spala" rinichii atata timp cat nu e poluat.

| mgtow a răspuns (pentru aXy99):

Doar berea

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: Pietrele la rinichi se formeaza atunci cand exista o modificare a echilibrului normal al apei, sarurilor si mineralelor din urina. Diversitatea schimbarilor conduce la diferite tipuri de pietre la rinichi. Exista multi factori care pot declansa schimbari in urina, de la afectiuni medicale cronice la alimentatie.

detalii: https://www.medlife.ro/pietrele-la-rinichi-cauze-simptome-si-prevenire.html

| anonimg a răspuns:

De la consumul excesiv de sare, și de la calcar (apă cu prea mult calcar).
Dar totodată și de la lipsa consumului de apă. Rinichii au nevoie de apă -nu ceai, nu bere, nu pepene, nu sucuri. Toate cele de mai sus au rolul lor în organism; dar niciodată ele nu sunt apă.
Rinichii sunt singurele organe care filtrează sângele de impurități. Ei sunt curățați de aceste impurități numai cu apă, prin consumul acesteia. Este adevărat că și alte lichide afectează în bine rinichii; dar alte băuturi organismul le tratează ca pe alimente. Dar alimentele trebuiesc consumate doar de 3 ori pe zi, și nimic între mese pentru că altfel vor apărea alte probleme.
Carnea este un aliment care afectează în rău rinichii.

| Dalmore a răspuns:

De la stat ore intregi fara mers la baie si deshidratare. Cel putin in cazul meu.

| Peridava a răspuns:

Sunt multe cauze. Muuuulti spun ca de la apa. Stiu pe cineva care facea de la ciocolata. Nu, nu e gluma. A aflat abia dupa ce i-au scos piatra si i-au facut analiza. Asa ca atunci cand vei avea sedimentele (piatra sau nisip) sa ceri o analiza. Vei sti de la ce sa te abtii. Dar in general, e bine sa nu te tii cand simti nevoia sa urinezi.

| giulia283 explică:

De fiecare dată când trag aer în piept simt că mă apasă cv pe partea stângă pe laterală in zona rinichiului si m.am gandit poate am ceva ori sunt eu prea paranoică.
Am 15 ani credeţi că aş putea face pietre sau nisip la rinichi?
Şi cum aş putea să scap de ele fără medicamente?

| anonim_4396 a răspuns (pentru giulia283):

Esti sigura ca stii unde sunt rinichii?
Poate e o problema la colon. Daca imi dai detalii pot sa te lamuresc mai exact.

| MarinicăEu a răspuns:

Unii spun ca de la Apa Minerala

| MarinicăEu a răspuns:

Unii spun ca de la Apa Minerală...

| KarimIonuț11 a răspuns:

Din zahar igiena, sucuri, etc. infectie urinara

| alexl030977 a răspuns:

Din cate stiu in general de la apa

| vladcgo a răspuns:

Din cauza țineri a urinei pe o perioadă îndelungată, sau din cauza la alimentație nesănătoasă (mă refer la apă gasată și coloranți, etc.