| geoalina19 a întrebat:

De la ce apar vergeturile? Sunt periculoase? Cum scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Vergeturile sunt leziuni ale pielii ca rezultat al deteriorarii si ruperii fibrelor elastice si a reducerii sintezei colagenului pe suprafata tesutului cutanat unde se gasesc. Vergeturile sunt de obicei leziuni liniare, care urmaresc conturul liniilor de contractie a pielii cu aspect alb-sidefiu pana la roz- violaceu. Principalul factor in formarea vergeturilor este indubitabil orice schimbare brusca a volumului corporal, indiferent daca este sau nu aparuta la pubertate, datorita unui regim alimentar drastic sau in timpul sarcinii. Exista de asemea, circumstante mai putin frecvente ce conduc la aparitia acestui fenomen : o disfunctie a glandei corticosuprarenale ce produce hormonii de stres, tratamentul prelungit cu creme ce contin corticosteroizi( folositi frecvent la tratarea bolilor cum ar fi eczema, psoriazis) sau factori genetici.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/vergeturi

1 răspuns:
| мιcнєℓℓє a răspuns:

Vergeturile apar atunci cand slabesti prea tare sau cand slabesti brusc..Nu sunt periculoase, cred eu. poti scapa prin creme cu extract de aloe vera happy.
Fundita?happy