| Alex4322 a întrebat:

De la ce înălțime in sus ești considerat înalt? Eu zic așa:
Femeie - 1.70+
Bărbat - 1.80+

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este sa ne luam dupa selectiile de la modeling, standardul incepe la peste 1.72m la fete si peste 1.82 la baieti.

Uite aici:
"Criterii eliminatorii
Modele fete: peste 13 ani si 1, 72m
Modele baieti: peste 16 ani si 1, 82m"
sursa:
https://www.presidentmodels.ro/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cui ii pasa?

| johnnny123 a răspuns:

Considerat de cine și unde?
Dacă ești o gimnastă chineză, ești considerată înaltă la 1.5 m. Dacă ești un baschetbalist în NBA ești considerat scund la 1.95m.

Întotdeauna depinde de context. Și în plus, ce contează? Primești vreo medalie dacă vecina de la parter te consideră înalt?

| carevaescu a răspuns:

Înalt este relativ. Un bărbat de 1, 80 ar fi ușor scund în Olanda. Dar în Japonia ar fi copac.
Dacă vrei să faci un calcul de unul singur, vezi care este înălțimea medie a populației, și care este deviația standard de la medie. Orice înălțime mai mare cu două deviații standard de medie poți considera înalt.