Întrebare recomandată | MarisRadu91 a întrebat:

De la ce medic poti obtine tratamentul corect pentru atacurile de panica? psiholog, psihiatru sau doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Psihiatru tot doctor, medic, este. In primul rand trebuie sa mergi la medicul de familie si el te va dirija daca este cazul, acolo unde vei avea nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca psihologul e si psihiatru, e tocmai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti oamenii au atacuri de panica, existentiale, nu psihice doar ca unii o zic, altii nu. trebuie sa acceptam ca psihiatria are cauze economice si sociale.
majoritatea psihiatrilor nu iti spun efectele secundare iar tratamentul este obligatoriu
e bine sa le stii inainte sa te duci, si trebuie sa stii ce fac din viata ta
Common (≥ 1% and up to 50% incidence for most antipsychotic drugs) adverse effects of antipsychotics include
Sedation (particularly common in patients on clozapine, olanzapine, quetiapine, chlorpromazine and zotepine[61])
Headaches
Dizziness
Anxiety
Extrapyramidal side effects (particularly common in patients on first-generation antipsychotics), which includes:
- Akathisia — an often distressing sense of inner restlessness.
- Dystonia
- Parkinsonism
- Tremor
Hyperprolactinaemia (rare for those on clozapine, quetiapine and aripiprazole[6][61]), which can cause:
- Galactorrhoea — unusual secretion of breast milk.
- Gynaecomastia
- Sexual dysfunction (in both sexes)
- Osteoporosis
Orthostatic hypotension
Weight gain (particularly prominent in patients on clozapine, olanzapine, quetiapine and zotepine[61])
Anticholinergic side-effects (common for olanzapine, clozapine; less likely on risperidone [62]) such as:
- Blurred vision
- Reduced perspiration

| diaac a răspuns:

Psihologul nu este medic (decat daca a facut in paralel medicina, dar psiholog nu inseamna medic). Poti apela la psiholog si la psihiatru pentru atacurile de panica. Psihiatrul iti poate prescrie medicamente, in timp ce psihologul te poate invata diferite tehnici de a face fata si preveni atacurile de panica si sa vezi care este cauza lor psihologica. Doctorul de familie iti poate da doar trimitere catre psihiatru.

| ShadoWCrist a răspuns:

Pshihologul.

Răspuns utilizator avertizat
| UngureanuR a răspuns:

Nu stiu sigur, dar eu cred ca mai bine te-ai baza pentru un psiholog sau chiar un psihiatru.

| 01000001 a răspuns:

Nu știu cum e în țară, dar cred că trebuie să mergi la medicul de familie, ce respectiv te poate trimite la psiholog, și psihologul decide dacă este nevoie să te vadă psihiatrul pentru tratament.
Totuși este posibil ca medicul de familie să te trimită direct la psihiatru (deoarece este cine dă tratamentul corect în aceste cazuri).

| RamonaGeo a răspuns:

Doctorul nu cred ca te poate ajuta asa de mult, psihiatrul nici atat, nu esti nebuna si nu ai probleme de genul acesta, un psiholog cred ca ar fi cea mai buna idee. Succes