| crybaby220 a întrebat:

Exista vreo modalitate sa scapi de atacurile de panica fără psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, există, o să fac pe tema asta un material și o să pun aici un link.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la psihiatru!

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

O emisiune intreaga dedicata atacului de panica
Cauzele psihologice
Metode de calmare
https://www.youtube.com/watch?v=Ie0crOfzE-4

| Aretha a răspuns:

Constientizezi momentul cand ai atac. De ce. In ce situatie, cu cine si ce loc.
Inchizi ochii si incerci sa respiri adanc inspir-expir 40secunde.

Mergi daca poti intr-un loc cu liniste. Da-te cu apa pe fata.
Scutura-ti mainile. Respira.

Ajuta sa discuti cu cineva prieten bun sa te aline.

Incearca ceai anti stres sau pastile calmin naturale, este una de zi pentru calm si una de seara sa te ajute la somnic.

Fereste - te de stres pe cat posibil si de situatii de genu.
Ia o pauza, o vacanta si relaxeaza-te.

Te mai ajuta si sa incerci dupa asa "remedii" de impacare cu sinele, sa iesi mai mult si sa te exteriorizezi. Asa te vei obisnui cu lumea sau ce iti poate da "buzz de panica".

Iti urez concentrare si rabdare. Sigur ca poti.
Also don't smoke things. Some people can have anxiety because of that.
Or try it if you think you'll feel better.

| Mihai1499 a răspuns:

Te rog descrie mai în detaliu ce experiențe ai avut (ideal, pune din nou întrebarea cu mai multe informații despre situația ta).

În principiu, ar trebui să ți se reducă riscul dacă îți reduci stresul și dacă eviți factorii cauzatori. Vezi ce ți-a provocat până acum atacurile și încearcă să ai cât mai puțin timp interacțiuni cu sursa / sursele respective.

Recomand să cauți și niște date generale despre problema pe care o ai. La cazurile grave va trebui să vorbești cu un specialist, dar dacă nu e foarte sever, poate fi gestionată situația.

| crybaby220 explică (pentru Mihai1499):

Păi în iarna am avut vreo două și am ajuns într-un final la neurolog. Eu nu puteam sa imi dau seama care e cauza, dar in urma unei discuții cu doctorul mi-a dat de înțeles că imi pasa prea mult de cum arat (Eram destul de plinuta, aveam vreo 15 kg in plus fata de cat trebuia sa am in functie de înălțime și varsta) Nu am vazut logica... in fine
Pe parcurs m-am apucat de sala si am dat vreo 7 kg jos, dar cu timpul m-am împăcat cu ideea)
Mi-a spus că nu este necesar sa merg la psiholog, dar as putea sa incerc si nu am mai fost pentru ca ma simteam din ce in ce mai bine
Acum am început din nou să mă simt din ce in ce mai nașpa si am avut unul ieri si mi-e foarte frica sa nu mai am încă unul. Cand ies cu prietenii si asa in oraș sunt mult mai retrasă decat de obicei si am inceput sa ma închid in mine. Am niste probleme, dar efectiv n am cum să le rezolv si nici nu sunt asa de mari... nu stiu ce sa fac. Am momente cand parca uit sa respir si am un nod în gât și imi bate inima tare.