| Mira9 a întrebat:

De la ce varsta ai voie sa iti faci singura o programare la ginecolog? si sa mergi singura, bineinteles.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, poti merge de la 15 ani impliniti pentru consultatie ginecologica, test Papanicolaou, ecografie, teste de secretie. Vei avea nevoie de prezenta si de acordul scris parintilor doar daca ai nevoie de o interventie chirurgicala (inclusiv biopsie sau intrerupere de sarcina).

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa implinirea varstei de 15 ani fetele pot sa mearga neinsotite la orice cabinet ginecologic atat de stat (spital) cat si privat pentru a fi consultate ginecologic. Asa ca fara vreo urma de retinere sau rusine este indicat/ar fi bine sa te prezinti cat mai curand, sau chiar si maine la o consultatie binevenita. Multa sanatate!

| anonimg a răspuns:

Cred că de la 14 ani de când ai carte de identitate. Dar poți să te duci fără rușine la un astfel de cabinet și să întrebi. Dacă te primesc, bine; dacă nu, nu.

| SkyPilot a răspuns:

Conform legii, un ginecolog poate consulta o minora numai cu acordul unui parinte sau al unui tutore legal.
Multi ginecologi tind sa ignore aceasta lege, pentru ca nu pot refuza asistenta medicala unei minore care altfel categoric nu ar accepta sa vina cu un parinte. Sfatul meu este sa incerci mai multi ginecologi pana cand gasesti unul care sa te consulte.