| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta pot face femeile cancer la san?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista o varsta minima. Eu am vazut o fata de 12 ani cu cancer de san. Totusi, se considera ca orice femeie de peste 40 de ani trebuie sa-si faca o ecografie mamara pe an. Femeile cu risc crescut (cele care au rude de gradul I cu cancer de san sau cele care nu au nascut niciodata) au recomandare de ecografie mamara chiar incepand de la 30 de ani.

| yadora a răspuns:

Fiecare om are in "structura " organismului celule cancerigene...care incep a-si face de cap in orice moment al vietii ...sau poate ca nu; asta depinde si de factorii din jurul nostru, la ce suntem expusi...

| marsy a răspuns:

Am auzit k dupa 20 de ani

| aumih16 a răspuns:

De regula de la 40-50 de ani incepand! dar nu e o regula! poate sa fie chiar si mai devreme! de 40-50 de ani!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cancerul la san poate sa apara la orice varsta, si cu cat inaintezi in varsta, riscul aparitiei lui creste happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La orice varsta, numai ca anumite varste au predispozitie mai ales daca faci parte dintr-o categorie de risc. factorii genetici, medio-ambientali, biologici, influenteaza foarte mult in structura celulelor.este foarte important descoperirea bolii inainte ca aceasta sa atace la nivel celular.nu exista o categorie de varsta la care poti spune ca e imposibil sa te imbolnavesti de cancer. dupa cum stim ca nici sexul nu conteaza, atunci cand e vorba de cancer de san. si in randul barbatilor procentajul este destul de ridicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu este o limită de vârstă, totul constă în controalele periodice la medic.
Ne naștem cu aceste celule canceroase, sunt inactive până încep să se activeze. Etiologia este încă neclară, ca drept dovadă numărul mare de decese în urma acestei boli necruțătoare.
Cancerul la sân de cele mai multe ori este malign (se dezvoltă și acaparează și celelalte țesuturi din preajma sa), amprenta genetică trebuie luată și ea în considerare, are un impact destul de important în depistarea precoce a acestei boli.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Linistes-te-te n-ai nimic, cancerul la san debuteaza in urma unei infectii persistente la ovare, boli venerice netratate, sau lovituri.

| gb a răspuns:

100000000000000000000000000000000000 de aniwinking