| amandina_9414 a întrebat:

De la ce varsta se pot purta lentilele de contact? Va rog raspundeti doar daca stiti sigurhappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai dupa 17-18 ani, cand nu se mai modifica globii oculari.

Abh
| Abh a răspuns:

Lentilele de contact trebuie manipulate in conditii de igiena desavarsite, pastrate la fel, si ultimele cercetari in domeniu au demonstrat ca nu e bine sa fie purtate zilnic.Predispun ochii la conjunctivite repetate, care cu timpul pot duce prin complicatii, chiar la orbire. Eu, personal, nu reuseam sa-mi pun lentilele, imagineaza-ti ca trebuie sa iti atingi globul ocular, moment in care intervine reflexul de clipire si lacrimare.Asa ca, lentilele mele (sunt si scumpe pe deasupra) au ajuns la gunoi si port, bine mersi ochelarii.

daniela
| daniela a răspuns:

Eu stiu ca dupa 10 ani atunci cand deja constientizezi igienta pe care trebuie sa o faci in purtarea lentilelor de contact. Atentie nu toti suporta lentilele de contact.

| Sorin_8158 a răspuns:

Buna! Orcand poti purta de la ori ce varsta da nu in exces Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeam pe romedic.ro ca pot purta si bebelusii si ca au un rezultat foarte bun, asa ca poti purta, desigur dupa un consult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde si de doctor. unii iti recomanda lentile de contact numai dupa 18 ani...altii mai devreme... dar u poti s faci c vr daca vr poti s ti le faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 16 ani in sus. dca nu intreaba un doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna am 12 ani si dioptrii de -1, 50tongue am purtat ochelari cam 1 an jumatate iar acum 2 luni am ales lentilele de contact si sunt foarte incantata de ele. Le schimb o data la 30 de zile, dorm cu ele, inot cu ele si totul e foarte ok. nu le simt deloc. itit recomand lentilele de contact in locl ochelarilor, sunt mult mai bune si comode!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit in cartea mea despre lentile de contact ca lentilele pot fi purtate de la orice varsta, atata timp cat sunt ingrijite si nu le porti in exces.
Si in legatura cu operatia cu laser. Trebuie facuta dupa varsta de 21 de ani cand organismul tau s-a dezvoltat de tot.
Altfel poti sa ti-o faci si acum dar dioptria o sa iti creasca la loc.

| ILoveSKRILLEX a răspuns:

Buna! Din pacat si eu am ohelari medici mi-au zis ca de la varsta de 18 ani mil pote opera cu laser:X (numa la varsta de 18 ani ca at nu mai iti cresc ochiihee hee sih si cu lentilele de contact ii asawinking

| Andux a răspuns:

Pooi o prietena de`a mea are 15 ani si poarta lentilee.Si sunt chiar foarthe frumoasa. Le schimba odata la 3-4 luni si a costato in jur de 100 RON :****