| Ruxiii a întrebat:

De la ce varsta te poti imbolnavi la glanda tiroida (sau de glanda tiroida, nu stiu sigur cum e corect)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Absolut la orice varsta glanda tiroida poate suferi diferite leziuni.

| bobby_7474 a răspuns:

Nu se poate da exact o virsta, numaica pot sa-ti spun ca hyperthyreosa nu este prea intilnita la copii, pe cind hypothyreosa poate sa fie genetica., si intilnita si la copii.Depinde de cit de bine se face circulatia sanguina a hypophysei, iar in cazul lipsei de jod a mamei poate sa nasca copii care sa sufere de hypothyreosa

| Anddrea a răspuns:

Orice varsta. Cred ca cei sub 12-13 ani sunt mai feriti.