| Crisstinayy12 a întrebat:

De la laptele de la bunica (natural de vaca) mereu ma doare burta. Ieri am băut laptele ăla care l-am digerat greu parcă, si azi mă doare burta tare și am diaree. Ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Draga, tin sa te anunt ca, problema ta provine de la varsta de sugar, bebe, probabil mama ta ti-a dat mancare la biberon si nu supt la tata! Iar mai tarziu nu s-a obisnuit organismul tau cu laptele natural.
Iti recomand sa incepi sa bei prima data cantitati mai mici de lapte (50-100 grame odata, la o masa), iar mai tarziu poti mari dozele, cand te-ai "invatat" cu laptele.
Nu bea niciodata laptele singur, fara mananci niste paine sau biscuiti langa ea, s-o absorbe in stomac!

Lapte acru poti manca fara probleme, cat iti place, e foarte sanatos si nu face probleme de diaree.
Se pune laptele de vaca (sau de alt animal) la statut, timp de cteva zile, pana ce se separa zerul si se face asemanator cu iaurtul. Bunica itiva explica cum se face!winking

Pofta buna!

| katy a răspuns:

Ia un furazolidon, sa iti opreasca diareea. Daca nu poti, roag-o pe bunica sa iti faca niste orez fiert cu branza rasa sau cu piept de pui fiert, daca are. Dupa ce consumi astea, o sa te mai stranga la burta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la doctor si spune asta si nu te lua dupa toti prostii de pe TPU care dau sfaturi fara sa aiba pregatire medicala. Nici medicul nu da consultatii pe net.

| Ivy86 a răspuns:

Tot timpul ai aceasta problema?
Lapte de vaca din magazin e ok? Poate sa fie și o problema cu calitatea laptelui, poate nu a fost fiert corect, tu fiind mai sensibila. Deci vezi cum e fiert laptele (sa crească spuma pana sus) și igiena uterului vacii și a mâinilor celui care mulge e foarte importanta.
In cazul în care asa pățești mai tot timpul când bei lapte, indiferent dacă de la buni sau din magazin, e posibil sa fi dezvoltat o alergie la lactoza, lucru tot mai întâlnit. De m acest caz evita lactatele. Înlocuiește cu lapte de migdale, cocos (nu soia, soia este modificata genetic și nu e sănătoasă).
Multa sănătate!

| Pirvu_Ionut_1988 a răspuns:

Sa nu fi intoleranta la lactoza!
Ori doar l-ai baut rece de la frigider, ori nu l-ai fiert destul de mult timp!