| impossible a întrebat:

De la tuberculoza pulmonara se poate muri? se poate scapa de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toti bolnavii de tuberculoza care aung la medic si isi fac tratamentul complet si corect, se vindeca (daca nu au SIDA sau cancer pe langa TBC). Dar cei care nu se duc la timp la medic, renunta la tratament, nu renunta la fumat si alcool, pot face forme rezistente la tratament si pot muri din cauza acestei boli.

| cristi202 a răspuns:

De la orice boala grava cum e tuberculoza pulmonara se poate muri, daca nu e tratata. Primul pas in a scapa de ea e sa mergi la medic, apoi sa te tii de tratamentul primit.

| kr.mdy a răspuns:

Se scapa printr-un tratament cu foarte multe antibiotice injectabile, numai in spital fiind si contagioasa.

| Ana a răspuns:

Daca este descoperita prea tarziu se poate si muri, tot ce trebuie sa faci ca sa nu se agraveze este sa te duci la doctor la primele simptome aparute iar doctorul iti va prescrie un tratament si trece.

| mary_1175 a răspuns:

Depinde,daca nu iei tratamentul cum trebuie, si te apuci de fumat de baut, se poate agrava boala si poti ajunge la deces
doamne fereste
ai grija bafta