| anonim_4396 a întrebat:

Tuberculoza se poate transmite prin sarut?

Răspuns Câştigător
| Kaleb a răspuns:

Din pacate da.
Daca te-ai sarutat cu cineva infestat cu TBC ar trebui sa faci niste analize.
Insa nu te speria, e posibil sa nu ai nimic daca nu v-ati sarutat mult.

3 răspunsuri:
| Candice a răspuns:

Da, pentru ca bolnavii elimina microbul care se imprastie rapid in jur. Poti sa fii infectata cu bacilul Koch fara sa te imbolnavesti, dar ai grija.

| SamSon a răspuns:

Tuberculoza se raspandeste mai ales in mediile in care predomina urmatoarele conditii: malnutritia, conditiile sanitare deficitare, suprapopularea, lipsa serviciilor medicale.

| CiocolataTha a răspuns:

Tuberculoza se transmite de la om la om daca omul are o caverna care se evacueaza. Ma indoiesc sincer ca vei avea chef sa te saruti cu unul care tuseste si elimina puroi si alte chestii scarboase... Funda?:X:X