| DianaMihaelaAndrei a întrebat:

De la tulburarea bipolara poti muri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lia340 a răspuns:

Tulburarea bipolara e o forma a depresiei.Iti dau exemplu de mari personalitati care au avut-o: Agatha Christie,Sigmund Freud(medic),Hemingway, Virginia Woolf, Marline Monroe, Goethe, Andersen, Kurt Cobain si lista poate continua...Foarte multi oameni care au aceasta tulburare de mentalitate sfarsesc prin a se sinucide.
Nu se cunosc cauzele aparitie, cel mai adesea este marcata de o sensibilitate exacerbata.Se manifesta prin tendinta de a disumula tendintele depresive cu euforia.Practic acest gen de persoane sunt intr-un permanent contast de stari cand prea triste cand impulsive si fericite.
Nu, de la boala in sine nu se poate muri.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De la ea in sine, nu. Dar tulburarea bipolara inseamna o alternanta de stari de depresie, in care pacientul se poate sinucide cu stari de manie, in care pacientul se poate rani incercand sa faca chestii nebunesti

| OnuOnulică a răspuns:

Nu!winking

| CookieStar a răspuns:

Nu, dar bolnavul se poate sinucide, deoarec tulburarea bipolară dă stări de depresie.

| Hdbiz_Play_1997 a răspuns:

Doar de la atat NU