| mafteiherohero a întrebat:

Se vindeca tulburarea bipolara doar cu psiholog fara medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

Și eu ți-am răspuns că nu te poți vindeca nici cum de tulburarea asta,nici la psihiatru nici la psiholog, asta o ai până închizi ochii, și ți-am răspuns că cu tratament e mai eficient sa o tratezi sa fi ca un om normal că până la urmă nu e o tulburare gravă. Nu e la fel de eficient cu ședințe de psihoterapie ca și cu tratament, el acționează direct asupra simptomelor, a tulburării.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate vindeca prin stil de viata schimbat si regim alimentar strict, pe viata.
Se impune exercitiu fizic zilnic, dormit 8-9 ore pe noapte, mancare predominant vegetariana cu toate legumele si fructele pamantului (fara: branzeturi, lapte, cascaval, dulciuri si nici alcool).

Am vazut un copil bipolar de 4-5 ani pe acre parintii l-au tarnsfromat si normalizat in totalitate, dar i-au eliminat total orice snake, dulce si mancare lapte din viata lui.
la numai 10 zile dupa ce a inceput noua dieta si progarm strict de somn, copilul era deja mai potolit. La 1 luna dupa aceea era deja un copil aproape normal.

| Mosotti a răspuns:

Tulb bipolara nu se vindeca, asta stiu toti medici, daca este cu adevarat boala asta diagnosticata.
Adica daca ai avut manie sau hipomanie si apoi dai in depresie si invers.
De la depresie la normal sau manie sau hipomanie la normal nu e bipolaritate.

Alternanta manie hipomanie cu depresii, asta e bipolaritate, in mod repetat.

Manie cu depresie e Tulburare bipolara de tip 1 (TAB 1)
Hipomanie cu depresie este tip 2
Si mai e ciclotimia.

Daca nu iei medicamente...risti sa recidivezi, oricum medicul decide, fa ce zice el.

Manie este inversul depresiei, exaltare tonus super sus, energie multa.
Maniile se rezolva in spital in general, ca-s asa puternice de greu te poti controla.

| nukeyly a răspuns:

Posibil dar fi sigur ca medicul are interes sa-ti vanda indirect pastile colorate de bigfarma, nu limonada. Stiu caz care de ani buni e blocat in cercul bigfarma care nu repara doar lipesc cu scoci si te trimit in ploaie, dupa care iar intri sa iei scoci.

| Fantaspirit a răspuns:

Nu se vindeca nici cu psiholog nici cu tratament, se tratează cu succes in schimb.

| mafteiherohero explică (pentru Fantaspirit):

Cum se trateaza cu succes in schimb?

| Fantaspirit a răspuns (pentru mafteiherohero):

Cu tratament luat la zi pentru a nu mai trece de la o stare la alta brusc, ajuta puțin și psihologul dar nu se compara cu tratamentul, el este mult mai eficient, sa mergi la psiholog este foarte costisitor.

| mafteiherohero explică (pentru Fantaspirit):

Pai si eu am intrebat daca te vindeci doar cu psihologul fara medicamentantie, deci?

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

E o tulb grava, cum nu?
De multe ori tratamentele pentru asta fac rau, cand iti da de manie poti da in depresie, si nu iti da antidepresive ca poti da in manie. Unii medici mai dau antidepresive totusi.
Tratamentul e baza, psihoterapia nu are treaba cu asta.
Plus ca tratamentele iti inhiba si libidoul, asa ca sa te vad cum faci familie si altele, nu la toti inhiba, dar la multi.

Ei vor in primul rand sa dea jos mania, ca aia face ravagii, si de multe ori ai depresii.
Dar unii sunt bine cu tratament.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Tratamentul am și scris că ajută, nu e așa gravă sunt altele mult mai grave, daca ia tratament nu mai e gravă, pentru asta exista tratament pentru altele care îți distrug viața nu există alea sunt grave.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Nu comparam cu alte boli, ca fiecare in felul ei e rea.
Cu tratament bun se mentine cat de cat okey si bipolarul, dar de multe ori nu le mai merge smecheria la pat ca lumea la unii, e nasolie.
Plus ca unii si cu trat nu-s asa okey, recad, etc.

| mafteiherohero explică (pentru Mosotti):

Pai si daca iei pastile toata viatya nu poti face copii? daca nu iei pastila o zi nu e ok? sau nu exista apstile sa creasca libidoul?

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Asta nu știu,eu i-am zis că nu se poate vindeca și că,cu tratament e mai ok, și apoi la psiholog, cert e că se poate trata alte tulburări nu pot fi tratate cu tratament doar cu ședințe de psihoterapie, așa că grave sunt alea că la psiholog nu prea rezolvi multe, de munte ori dai bani și tot bolnav ramai mai ales că aceste tulburări nu se pot vindeca sub nici o forma.

| mafteiherohero explică (pentru Fantaspirit):

Pai da la psoiholog anxietatea si toc ajuta ca restul e jale

| Mosotti a răspuns (pentru mafteiherohero):

Nu ca nu poti face copii, dar la unii le mai inhiba din libido, nu se mai scoala ca lumea, etc, insa nu la toti, daca reusesti sa faci ssex, faci copii, nu e problema.
Or mai fi si medicatie pentru urcare libido, dar la tulb bipolara daca se dau din alea, dai in manie, adica stimulante.

Daca nu iei o zi pastila nu e problema, dar sa nu se repete, trat trebuie luat zilnic, altfel pot aparea probleme.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai da, fara tratament nu se poate rezolva, psihoterapia nu prea ajuta in acest caz zic eu.
Nu are sa dai bani aiurea inutil, cu trat omu poate fi okey.

| mafteiherohero explică (pentru Mosotti):

Pai deci poti face si sex dar faci mai greu? eu am luat cipralex si puteam face dar la doza de 10mg la 20 nu mai puteam pai si cu viagra sau altceva nu merge? si 3. daca nu iei pastilele o zi poti face sex mai bine? o zi nu e bai o data la luna sau 2.

| Mosotti a răspuns (pentru mafteiherohero):

Nu prea faci ssex mai bine daca o zi nu iei pastilele, ca timpul de injumatatire de ex la cipralex e 36 de ore, deci abia dupa 36 ore de cand a inceput efectul (la 5 ore de cand ai luat, are efectul maxim) ajunge la jumate din doza luata in corp.

Viagra doar da erectie nu umbla la libidou.

| mafteiherohero explică (pentru Mosotti):

Pai si daca da erectie tot e ceva? macar cat de cat acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru mafteiherohero):

Pai si dac da erectie.o sa se simta bine ea, si tu? Bine, e putin asa cat de cat ca macar merge acolo ceva.

| Fantaspirit a răspuns (pentru mafteiherohero):

Și eu ți-am răspuns că nu te poți vindeca nici cum de tulburarea asta,nici la psihiatru nici la psiholog, asta o ai până închizi ochii, și ți-am răspuns că cu tratament e mai eficient sa o tratezi sa fi ca un om normal că până la urmă nu e o tulburare gravă. Nu e la fel de eficient cu ședințe de psihoterapie ca și cu tratament, el acționează direct asupra simptomelor, a tulburării.