| Marii a întrebat:

De la un timp am tot timpul pofta de mancare, chiar daca mananc consistent la mesele principale, cand sunt la liceu simt ca mor de foame. Vreau ceva care sa-mi micsoreze apetitul. Ma puteti ajuta cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dietetik.ro a răspuns:

Buna, acest apetit este datorat probabil cresterii, inteleg ca esti la liceu deci inca in perioada de crestere. Cel mai bine este sa ai la tine gustari care nu ingrasa: fructe, batoane de cereale. Poti micsora putin cantitatile de la mesele principale si suplimenta gustarile pe care le iei la liceu, astfel incat sa ai pe zi aprox sase mese in loc de trei. Asta ajuta la crestere si iti va potoli si senzatia de foame.

5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Mananca incet, putin si des;

| zhady a răspuns:

Mananca grasimi: seminte de in, de mac, susan, migdale, alune, nuci, slanina etc. Aceste alimente se digera greu ceea ce inseamna ca iti ofera o satietate mare. Dulciurile, painea, etc se digera imediat, execesul de calorii este depozitat sub influenta insulinei, iar dupa o jumatate de ora fomea reapare.

| Roby67 a răspuns:

Cum a spus @soothe, dar in afara de asta cand te apuca pofta de mancare bea apa.

| yanny`s a răspuns:

Si eu aceeasi problemastraight face incearca sa iei niste bomboane mentolate, ca am auzit ca iti trece pofta de mancare de la aleathinking

| rodinescu a răspuns:

Intai de toate ar fi foarte indicat sa faci o vizita la un medic de specialitate, s-ar putea sa ai dereglari ale glandei ( tiroida ).