| anonim_4396 a întrebat:

De mica am avut anemie [ nu am avut pofta de mancare, mananc numai ce vreau, am lipsa de calciu] si dintotdeauna am fost slaba!
Acum cateva luni m-am dus la un doctorul endocrin fiindca simteam ca ceva este neinregula cu mine [am 15 ani]!
Aveam mari probleme cu menstruatia fiindca imi venea prea mult si aveam dureri groaznice de burta, in plus am crezut ca am o dereglare hormonala fiindca de vreo 2 ani am acnee!
Dupa analize si inversigatii a iesit ca nu am dereglare hormonala, am doar 2 chisturi pe un ovar si un chist pe celalat, la inceput m-am panicat nestiind prea multe despre aceasta boala, dar intre timp am aflat ca nu este chiar o boala si ca multe femei au chisturi!
Mam dus inapoi la doctorita de la endocrine dupa analize si ea a zis ca totul este ok cu mine, doar ca am acele chisturi [ale mele se sparg] care vor fi tratate peste 1-2 ani cu anticonceptionale! Sunt virgina si a zis ca atunci cand imi voi incepe viata sexuala voi lua si anticonceptionale si voi scapa de chisturi! Dar mi-a dat tot felul de tratamente pentru acnee si nu imi trece fiindca din cauza chisturilor imi apar!
Treaba nu e atat de usoara fiindca eu ma simt la fel de rau, am aceleasi dureri de burta si imi vine ciclu foarte mult [nici nu ma pot duce la scoala fiindca imi este greu sa ma ridic din pat]!
Eu consider ca trebuie sa imi dea anticonceptionale cat mai repede chiar daca spune ca nu sunt suficient de dezvolata, trebuie sa astept sa cresc si apoi sa le iau! Si cel mai important este ca trebuie sa le tratez ca nu le pot lasa asa fiindca chisturile cresc si se agraveaza si nu vreau sa fie prea tarziu cand le voi trata! Mai ales ca in curand imi voi incepe si viata sexuala [dar nu pot sa ii spun asta doctoritei fiindca nu vreau sa afle nimeni, mai ales mama]
Saptamana trecuta am fost foarte racita, iar acum ma doare foarte tare burta [jos] si am aceea secretie vaginala [alb-galbuie] foarte multa si uneori cu sange!
Ce sa fac? Sa ma duc la doctor?! Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti prea mica ca sa iei anticonceptionale, asa ca va trebui sa mai astepti.
In al doilea rand, viata sexuala ti-o poti incepe, din punct de vedere medical, de-abia dupa 17 ani si jumatate, asa ca nu esti nici macar aproximativ aproape de acest moment. daca insisti sa-ti incepi viata sexuala atat de precoce, vei avea risc crescut de cancer de col, va trebui sa te duci la ginecolog regulat, la intervale de 6 luni din prima luna de la inceperea vietii sexuale, iar pana la 16 ani va trebui sa o faci insotita de un parinte. Asa ca iese complet din discutie posibilitatea sa-ti incepi viata sexuala curand fara a sti mama ta in prealabil.
Prin urmare: nu poti lua deocamdata contraceptive, iti vor face mai mult rau decat acele chisturi. Este foarte riscant sa-ti incepi viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate, iar daca o faci vei deveni dependenta de ginecolog. legislatia iti impune sa te duci cu un parinte, de aceea, esti obligata sa ai acordul mamei tale pentru a-ti incepe viata sexuala (atentie si la problema legala, partenerul tau poate face inchisoare daca parintii tai - amandoi de data asta - nu dau niste declaratii scrise la ginecolog ca sunt informati si de acord cu activitatea ta sexuala).

| Maryoo a răspuns:

Ar fi bine sa mergi ladoctorul de familie. Doamne fereste sa nu ai apendicita. Daca ai trebuiesti operata, altfel se agraveaza. Te sfatuiesc sa consulti un medic specialist. Daca ti-e frica de ustensile si astea mergi la un Medic Naturist.

| wolder a răspuns (pentru Maryoo):

Am uitat sa mentionez dar operatia de apendicita am facut-o acum 4 ani deci este imposibil ca asta sa fie problema, multumesc ca ai incercatkiss!

| Abytza_Bytza_1990 a răspuns:

Ar fi bine sa facem sex!