| ItIsAlright a întrebat:

De o luna am nasul infundat. Doar atat, nu imi curge nasul, nu stranut, doar e infundat. Nu stiu de la ce am racit. Apoi am fost la bazin si m-a apucat iar. Mi-a trecut, dar in continuare dimineata, imi era nasul infundat. Au mai trecut vreo doua saptamani in care am stat numai cu picaturi. Nu tu durere in gat, nimic. Am decis sa nu mai i-au pastile ca poate e doar o alergie, dar inca am nasul infundat. Ce pot face?
De doua zile am stari de greata uneori, ameteala si somnolenta. Cred ca sunt destul de obosita. Am fost foarte stresata in ultimele zile de scoala pentru ca am avut media 9.47 si premiul 2 din cauza unei profesoare care nu a vrut sa imi puna un 8. Si in zilele acelea tin minte ca imi era destul de rau. Apoi mi-a mai trecut da cred ca m-a marcat momentul ala. Chiar daca e vacanta nu ma pot bucura, sunt foarte stresata. Cum pot scapa de stres si de acele stari de greata care le am de doua zile. Mentionez ca acum trei zile am venit din tabara. Uneori imi este greata pentru ca mi-e foame. Daca ma pun in pat fericita si ma gandesc la ceva frumos imi trece greata. Ce naiba sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Fabb a răspuns:

Pai ca sa scapi de greata, bea niste suc de lamaie (il faci tu ) si pentru nasul infundat intra pe net si vezi niste remedii, bea niste ceaiuri...Si pentru stres, mai iesi si tu pe afara, singura sau cu prietenii, nevermind ...BAFTAA!

| alexandra5742 a răspuns:

Pentru nas infundat : Nu mai lua atatea picaturi, si incearca sa stai in aer curat, astfel, mucozitatile nu o sa mai curga.In caz ca te deranjeaza senzatia de infundat,evita statul in pozitie orizontala,iar noaptea tine capul drept, ca altfel, nara pe care stai ti se va infunda.

Pentru stres: In primul rand, iti trebuie vorbe bune din partea prietenilor, familiei si mai ales din partea ta.In al doilea rand, incearca sa faci drumetii in natura, pentru mai multa energie pozitiva, si incearca sa te gandesti la faptul ca se putea si mai rau.In ultimul rand : NU TE MAI GANDI LA ASTA! Ocupati timpul cu lucruri amuzante.

Cu problema gretei, ei bine cu asta ma confrunt si eu, dar ajuta aerul curat, dusurile calde si sa stai relaxata. In caz ca te doare burta, freaca-ti mainile una de alta repede si tare (30 secunde) si apoi punele in locul cu durerea.Nu o sa te mai doara atat. Insanatosire grabnica!