Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De o săptămână mă tot mănâncă pielea (picioarele uneori și spatele). În locul în care mă scarpin imi apar niște umflături care arată că și cum mi s-a zbârcit pielea. Azi dimineața m-am trezit cu o umflătură mare, albă pe piele care, după câteva minute a disparut, si cu niște pete rosii pe fata. În plus simțeam cum urechea stânga mă ardea (era fierbinte). Precizez că acum o săptămână am mâncat un pepene roșu de la care mi s-a făcut rău a doua zi și din cauza asta am avut diaree și îmi venea să vomit (acum sunt ok).
Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pepenele nu da stari de intoxicatie, orice alt aliment poate da, dar nu pepenele.
Ai mancat de 2 saptamani ibcaoce doar pepene si nimic altceva?
Pentru ca aia ar fi singura explicatie sa faci diaree de la mult pepene, dar orice alta mancare poate sa-ti faca rau, dar pepenele in afara de diaree nu face nimic!

| CuriousStuff a răspuns:

Te duci la un dermatolog si vezi ce ai. Din ce simptome ai dat aici, nu ne putem da seama ce ai.

| Anonima280 a răspuns:

Eu zic să consulți un medic pediatru sau de familie! Nu poți să ştii şi e mai bine să mergi acolo!