| anonim_4396 a întrebat:

Acum 4 zile am mâncat niste felii de pepene roșu,iar a doua zi, dimineața am început să vomit. În ziua respectivă mi-a fost foarte rau,, iar de 2 zile începe să mă mănânce pielea din senin. Nu tot timpul, doar când dorm. Dacă mă scarpin pielea se înroșește umpic și se formează niște umflături mici și albe. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pepenele ti-a provocat voma si indigestia ci orice altceva ai mancat, a fost stricat sau alterat!
fructele nu provoaca voma!
In schimb carnea, pestele, ouale, produsele din carne, salamurile, pizza, laptele pot produce voma si eczema!

Cat privesc acele bubite aparute pe piele, poate fii de la intoxicatie alimentara dar pot fii si de la o boala contagioasa precum: varicela, rubeola sau rujeola.
Arata-i mamei si mergeti la medicul de familie!

| 05200342 a răspuns:

Pai cum erau semintele bacesruia daca?
Daca erau albe înseamnă ca acel pepene era tratat chimic pentru a se coaxe mai repede ceea ce are un efect rău asupra omului.
Daca semintele erau negre ai mâncat tu altceva si de aceea ti-a fost rău!
Sau pur si simplu ai mâncat prea mult si nu ti-a căzut bine!
Sa te faci bine!☺