| Mariana_Moldovan_1968 a întrebat:

De un an am rămas în premenopauza si as dori să aflu ce tratament să urmez ca să îmi revină ciclul menstrual. Normal ar trebui să merg la un ginecolog, dar mi-e tare jenă. Sint sănătoasă din toate punctele de vedere. Vă mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menopauza este o chestie fiziologica, care nu necesita tratament. Ciclurile menstruale dispar la menopauza si nu pot fi readuse, fiindca rezerva ovariana s-a terminat.

| darrio2007 a răspuns:

De ce ti-ar fi rusine la varsta ta? Inteleg sa ii fie rusine unei pustoaice. Mergi la medic si nu te mai lua dupa unul si dupa altul de pe aici, care ti-ar spune ceva eronat. Offf!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, sunteti la varsta la care debuteaza menopauza, deci, este perfect normal ce vi se intampla dvs, la varsta asta. Premenopauza dureaza intre 5 si 10 ani, depainzand de corpul fiecarei femei.
Din pacate, nu se poate modifica nimic, asta este un proces perfect normal si natural, la fel cum este si imbatranirea, care nu poate fii intrerupta sau modificata.
Totusi, la 50 de ani sa va fie rusine sa mergeti al ginecolog?
Apucati-va de facut sport, ca sa treceti mai usor peste micile neplaceri ale menopauzei!

| minrest a răspuns:

O chestiune atat de complexa, sa fiti multumita daca o puteti rezolva CU sprijin medical de specialitate. Cat despre jena, in cazul asta e complet deplasata; si asta e o problema care trebuie adresata si rezolvata.

| gothicbat a răspuns:

Cel mai bine e să mergeți la un ginecolog, nu vă tratați după ureche. Doar un medic avizat vă poate ajuta. Nu are de ce să vă fie jenă.

| Rotazi a răspuns:

Totusi, cati ani ai?
De ce sa nu mergi la ginecolog? Nu este mai jenant ca atunci cand te vede nascand.