| RadioactiveUranium a întrebat:

De vreo 2 saptamani mie foarte sete adica beau un pahar cu apa dupa vreo 20-25 minute iar imi este sete si astazi 1 dec 2012 am mancat un martipan invelit in ciocolat(in forma de baton de 100g
acoperit cu ciocolata 17%,zahar,migdale,masa de cacao,sirop de glucoza,unt de cacao,lapte praf, vanilie si care ar pute contine urme de nuci)as putea avea diabet chiar acum sau sa mi se formeze cat de curand?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mancatul de dulciuri nu are legatura cu aparitia diabetului.
cat despre lichide, e importata cantitatea totala zilnica (daca bei peste 4 litri de lichid e cazul sa te ingrijorezi) si cantitatea de sare pe care o mananci (daca mananci sarat, e normal sa bei multa apa).
In general, un pahar de apa la jumatate de ora inseamna 400 ml pe ora, deci peste 4 litri de apa pe zi. bei atata?

1 răspuns:
| michelia a răspuns:

Polidipsia ( setea asta foarte mare) e unul din semnele diabetului, dar nu singurul.
Probabil ca ti-e frica sa afli adevarul ( care poate fi altul), de aceea nu mergi la medic sa-ti dea trimitere pentru analize ( nu doar glicemia, mai multe)
Batonul ala e ceva nesemnificativ, irelevant. Multi maninca 2-3 pe zi, fara sa aiba probleme cu insulina.
Nu te panica!
La medic si apoi analizele, pentru linistea ta.