| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am vazut o insecta mica si neagra, cu spatele putin umflat, pe piciorul meu.Am dat-o jos greu ca parca era lipita de pielea mea sau nu stiu.Si,cand am indepartat-o de picior, am vazut o intepatura cam mare straight face... E ceva rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Probabil ca a fost un purice.Ia spune, te-ai jucat cu un catel sau o pisicuta?

| doctoressa a răspuns:

Buna! Cel mai probabil a fost o capusa. Capusele pot transmite anumite bacterii, cea mai de temut fiind Borrelia burgdorferi, cea care produce boala Lyme. Trebuie sa mergi imediat la medic (boli infectioase, preferabil) pentru consult, investigatii si tratament antibiotic. http://www.i-medic.ro/analize/test-imunoglobuline

| Eva a răspuns:

Daca a fost o capusa, nu e prea bine.

| Damasc a răspuns:

Nu este nici o problema doar ca esti predispusa la râie, ciuma bubonica si epilepsie.

| ndc a răspuns:

O fi fost o capusa. Poti sa iei boli de la ele, dar IIRC e o chestie rara. In general trebuie doar sa te asiguri ca nu a ramas nimic din capusa in piele.

| pintexim a răspuns:

Pai cred ca a fost o capusa.Ai putea eventual sa le spui parintilor tai si sa mergi putin la medic.Dar nu cred ca e nimic grav, cine stie?

| cinevaaaaa a răspuns:

Da,am stat cu un catelus 2 minute (am la tara deci nu e in casa) sta afara

| Elly12 a răspuns:

Nu cred. deoarece cand eram mai mica ma patit si eu ceva asemanator.numai k nu a stat destul ca sa ma si intepe...