| Parakeets a întrebat:

Deci, are cineva de pe aici, ciorapi compresivi, pe care să-i poarte?
E normal să strângă așa de mult? happy

Eu am impresia că m-am lovit de un alt paradox. Din minimele mele cunoștințe, știam că dacă ai probleme cu venele și chestii de genul, nu prea e ok să te strângă nimic și mai ales că din ce auzisem "strânsoarea" asta în cele mai multe cauze, provoacă traumatisme la nivelul venelor. Și deci astfel se recomandă ca dacă ai probleme cu venele și varicele să nu ai lucruri sau obiecte care să te strângă. Dar observ acum că ciorapii aceștia sunt considerați un minim tratament pentru ele, varice, vene. Nu pricep... atunci eu ce să mai cred?

Și de varice până la urmă se poate scăpa definitiv fără operații (deși am auzit că nici operațiile nu te scapă definitiv) dar am tot observat că pe net fac reclamă la tot felul de pastile și remedii din astea băbești, oare să fie bune? Sau oare există, sau oare se va inventa cât de curând ceva pentru scăparea lor definitivă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai esti femeie barbat? Trebuie sa mergi la un medic ortoped cine va recomandat sa purtati ciorapii compresivi?

| Parakeets explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt femeie și am 27 de ani.
I-am luat eu, deoarece am probleme cu venele și varicele. Însă da, recunosc că încă nu am fost și la un medic. Dar trebuie să ajung.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Eu. 2. Da. Ca să pricepi, discuți cu medicul care ți-a recomandat. 3. Nu sunt bune. 4. Nu există. nu se va inventa, că nu are cum.

| Parakeets explică (pentru sadrian46):

Deocamdată, nu am ajuns la medic, medic, pe ăștia i-am luat tot dintr-o clinică, dar doar pentru că am ajuns cu mătușica operată de varice, în acea clinică și dacă și-a luat ea o pereche, mi-am luat și eu. Vena deja iese din picior deci și dacă nu am ajuns încă la un medic, nici nu se pune problema că acolo nu ar fi vorba despre varice. :/ Iau și Detralex, dar degeaba, cel puțin până în prezent. Dar sper să scap de ele, fără incizii și operații.
Deci o nouă invenție care să ne scape complet de ele, ar fi fost tocmai venită bine. happy

Dar stați, și dv purtați ciorapi compresivi? happy Sunt ok?

Eu parcă mi-am simțit ceva mai bine azi picioarele după ce i-am purtat și azi am mers aproape tot Bucureștiul cu mătușica și la cum mă știu, ar fi trebuit să mor de picioare. Deci cred că totuși ceva, ceva fac și ciorapii ăștia. happy
Dar nu știu dacă e ok să strângă așa și să intre așa de greu pe picior.

| sadrian46 a răspuns (pentru Parakeets):

în acea clinică și dacă și-a luat ea o pereche, mi-am luat și eu.
Nu se face așa, doar dacă vrei să-ți strici picioarele. Medicul stabilește ce ciorapi, ce presiune să aplice pe picior, etc.
Dar stați, și dv purtați ciorapi compresivi? happy Sunt ok?
Dacă port sau nu, dacă sunt sau nu ok pentru mine, sau pentru miile de alte persoane care poartă, nu are legătură cu strict cazul tău. Compară-te cu alții, dacă vrei să dai faliment în viață.
Ești îngrozitor de tânără, naivă și așa mai departe.

| Parakeets explică (pentru sadrian46):

Deci sunt diferiți și acești ciorapi? Ok, domnule Sadrian, chiar apreciez că ați spus asta, chiar nu m-am gândit că e diferit fiecare caz. O să merg la doctor. Aveți dreptate, nu trebuie luat nimic după ureche. Dar sigur am varice la cum arată piciorul și vena asta. sad

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de gravitate. Taica-meu s-a operat si a fost ok dupa operatie. A purtat si de aia compresivi, nu au ajutat in mod deosebit. Bine, operatia a avut-o acum vreo 20 de ani cred, inca e viu si relativ ok (intre timp l-a taiat la git cu tiroida si baga pastile de alea pana o sa crape).

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Wow, 20 de ani de operație de varice, și încă mai trăiește? Înseamnă că nu e chiar așa gravă operația asta.

Și cu tiroida ce a avut, tatăl dv? Și-a scos tiroida?! :O
Exact aceleași probleme le am și eu. Varice și tiroidă moartă. Dar sper să nu mă operez de niciuna vreodată. Am doar 2 operații și alea sunt minuscule. Și încă apendicita era și mai minusculă, dar din cauza oscilării de greutate, s-a cam întins operația mea. Dar în rest am cam fost netăiată pe nicăieri și acum realizez că am cam fost imatură și nemulțumită cu viața mea. Când eu am dus-o chiar bine, abia de acum, apar problemele de sănătate. Nu mi-am apreciat deloc viața. Aia e. Merit tot ce vine. Sper doar să nu trăiesc prea mult acum. happy Ca să nu mai am parte de alte măcelării.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Pai cine ti-a zis ca e grava? Varice are de pe la 18-20 de ani. Si merge pe picioarele lui. Mai nasol l-a afectat operatia de tiroida, dar tot e destul de ok. In 2025 o sa implineasca 70 de ani.

| relian a răspuns:

Nu is atit de strinsi sa blocheze venele, nu stiu tu despre ce cehstii vorbesti.
Acei ciorapi, nu lasa venele sa se destrame laughing sa se largeasca.Naspa daca ai varice la anii tai, ce sa mai zic laughing
Sa se inventeze ceva sa nu mai faci varice? Da se poate, selectie laughing prin selectie poti ajunge la un moment dat sa ai oameni cit mai buni din pct de vedere fizic.
Alte alea, basme, ai mostenit acele vene f slabe, au rezistat pana acu, aia e, mai departe asta e viata, oamenilor nu le pasa de specia lor, baga urmasi la gramada, de care o fi numai sa fie la numar laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

Off, mister Relian, iar ai început cu selecția dumneata. happy
Însă nu neg că da, oleacă de dreptate ai, adică oamenii sunt până la urmă urmașii străneamului lor. Adică dacă neamul a fost rău, nici ăl mic n-are cum să fie mai bun, dacă alt neam, o fost gras, nici ăla micu, n-are cum să fie mai mic rolling on the floor) idem și cu bolile. Doar că din ce observ, da, noi am avut probleme grave cu venele astea și mai ales cu picioarele. Am impresia că noi am păcătuit mult, în trecut cu picioarele, de pe picioare ne pedepsește God ăsta pe toți. rolling on the floor)
Și recunosc și că da, uneori sunt curioasă din ce străneam îndepărtat mă trag laughing) chiar sunt curioasă. Mă bătea gândul și pe mine, să-mi fac acel test de genetică, de care tot vociferau toți pe aici prin online, acum ceva timp. O fi ceva de el? laughing)
Însă mai știu doar sigur că bunică-mea din partea mamei, o avut trăsături de asiatici happy și eu mi-aș fi dorit ochii lor, dar ce să vezi, pe mine nu s-au lipit, a trebuit să ies albă sau de fapt chiar roză cu ochii albaștrii. :/ Hai că ochii îmi plac, dar pielea roz, pe bune?! Mai frumoși asiaticii, pe bune. happy Dar aia e, vezi, până și din toate genele avute de la neamuri, mi s-au dat genele care e posibil ca mie să nu-mi placă.

| iulia0514 a răspuns:

Și eu port dar doar pe timpul nopții și da e normal sa te strângă, de varice fără operație nu scapi nici cu operație nu scapi definitiv

| Parakeets explică (pentru iulia0514):

Și tu ai probleme cu varicele? sad
Off, toți avem probleme cu varicele astea. Sunt destul de păcătoase și varicele astea.
Dar sper atunci să nu ajung la operație. Mai ales că pe toți care am auzit că suferă de varice și s-au operat, da, întradevăr, nu au scăpat definitiv de ele.

| iulia0514 a răspuns (pentru Parakeets):

Am început sa port ciorapii în timpul sarcinii la recomandarea medicului deși nu aveam probleme dar am observat acum un an ca mi-au apărut pe coapse deși nu se vad decât cu lupa cum a precizat și medicul care era cât pe ce sa ma târască cu forța afara din cabinet că el nu vedea nimic până când i-am arătat exact locul și a luat o lanterna și a constatat ca aveam dreptatelaughing acum ma pregătesc de operație ca nu-mi place să le știu acolo deși știu ca o sa mai apară și altele