| osimplafataaaa a întrebat:

Deci stiti aia ca cei care au pigmentul pielii închis sunt mai protejati de alunite decat cei cu pigmentul pielii deschis. Dar eu m-am nascut cu parul blond si ochii albastri dar acum am parul maro si ochii închisi, asta înseamna ca pigmentul pielii mele mi s-a schimbat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Laura162 a răspuns:

Nu. Toti copiii se nasc cu ochi albastri si parul deschis. E vorba de cantitatea de pigment, care este mica la nastere. Rolul pigmentul (melanina) e de a te proteja de radiatia solara, chestie cu care nu te intalnesti inainte.
Ochii si parul se pot inchide la culoare in primii ani de viata cand incepe sa se produca mai multa melanina conform codului genetic. (Poti sa te bronzezi, dar acolo vorbim deja de productie extra.) In general, culorile se cam stabilizeaza pe la 6 luni.