| Ana268086547 a întrebat:

Eu as vrea sa imi schomb culoarea ochilor cu lentile de contact (eu port ochelari de vedere, tot timpul)dar am cateva intrebari:
-eu am ochi caprui si parul blond castaniu (foarte blond vara) si vreau sa am ochi albastri dar imi e sa nu se poata vedea albastru daca am ochii caprui...(nu e un maro chiar asa de inchis dar nici deschis nu pot spune ca e)
-care sunt mai sigure? Lentilele de vedere sau cele pur si simplu de schimbare a culorii
-Cum se ingrijesc? Se pun intr-o solutie sau ceva de genu? Si de cate ori pe zi trebuie curatate?
-cam ce sanse sunt sa apara boli de la acestea?

Mulțumesc :* happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| nicols a răspuns:

Buna,
Iti sugerez ca pentru prima data sa incerci lentilele de contact fara dioptrie, sa vezi daca le suporti pe ochi si cum iti acopera culoarea, iar mai apoi poti faci trecerea la cele cu dioptrie. Asa iti vei pune in valoarea ochii, renuntand astfel si la ochelari. Lentilele de contact cu dioptrie ofera o corectie a vederii mai buna si mai rapida decat ochelarii. Ele stau lipite de cornee si ofera corectie in orice directie ai privi, spre deosebire de ochelari care au acele spatii moarte (vederea periferica si pe deasupra si dedesubtul ochelarilor).
Apoi, atat lentilele cu dioptrie cat si cele fara, se ingrijesc cu solutie pentru lentile. Poti citi mai multe despre intretinerea si utlizarea lentilelor de contact pe blogul www.medlens.ro. Sper sa iti fie de folos informatia!

| Davina a răspuns:

Buna Andreea,
Eu folosesc de ceva timp lentilele de contact Air Optix Colors cu dioptrie. Nu sunt ieftine dar isi merita toti banii. Sunt foarte confortabile si au culori frumoase. Eu le-am cumparat de pe contact-lentile.ro, am avut si ceva reducere folosind un cod dealer de pe pagina lor.