| emisiunidada a întrebat:

Deci sufar de anxietate de 2 ani de zile iau medicamentatie de cateva luni si am facut si terapie 2 ani, la psihiatru am vazut rezultate excelente, efectiv sunt ok mai ales cand ma uit la filme seriale sau ma joc wwe 2k15, dar aveam niste intrebari cateodata gandurile o iau razna si am moment cand gen nu pot sa ma uit la filmul horror pe motiv ca ma sperii, nu pot sa ma uit la film de comedie ca de exemplu in filmu ala se facea misto de copilul x cum am fost si eu la scoala,la drama nu ca imi da stare ciudata, la filme cu violenta actiune nu ca imi da iar ganduri cand eram lovit, in fine,ce sa fac? ca nu poti sa eviti la infinit asa chestii? am, prins un serial acum unde m-am uitat fara probleme, dar acum ca il termin ce fac ca nu pot sa evit orice film, orice serial sau si wwe 2k15, voi ce ziceti ca ar fi bine sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, nu cred ca poti face mare lucru decat sa te expui treptat la filme la care in mod normal nu te-ai uita.Sa zicem unul pe saptamana? Tind sa cred ca doar in acest mod vei capata o oarecare rezistenta, un filtru de aparare impotriva lucrurilor si emotiilor sau traumelor negative cu care te identifici.

Sau alege pur si simplu sa iti petreci timpul in alt mod? Filmele sunt varianta destul de lazy dar exista sute de hobbyuri pe lumea asta. Poate pictatul ti-ar prinde bine, mai ales daca spui ca ai anxietate.Am o prietena care are anxietate si depresie, merge periodic la psihiatra si s-a refugiat in pictat.Ii place la nebunie, si-a facut pagina de Insta, Facebook, a si vandut cateva tablouri, ba chiar a si expus la cateva galerii de arta (chiar daca e amatoare, nu a studiat liceul sau facultatea de arte).

| emisiunidada explică (pentru dullcat):

Hobby-ul meu preferat e asta cu filme cu gaming si wwe, altcev nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru emisiunidada):

Ai vreo ocupație?

| sammie a răspuns:

La un moment dat vei găsi un tip/ gen de film care îți va plăcea. Asta ești tu.

| Smmo a răspuns:

Nu e anormal sa te afecteze filmele, de asta sunt facute, sa socheze, pentru ca altfel nu au cautare, sa semene cu situatiile prin care treci sau sa te poti identifica cu personajele. Cele mai multe promoveaza lucruri care nu sunt benefice pentru om. Evita sa privesti orice film, in special cele triste, horror si orice imagine care simti ca iti face rau ca sa nu ai ce sa vrei sa uiti dupa. Asemenea expunere nu este de dorit in general, iar uneori suntem mai sensibili, in viata de zi cu zi, sau in anumite perioade.
Incearca sa traiesti o zi sau mai multe fara televizor si fara internet. Gasesti tu destule de facut prin casa si daca nu, gaseste-ti hobby-uri care sa te ajute sa treci peste momentele de plictiseala, care sa includa si ceva artistic sau munca fizica.
Ti-ai luat si tu vreun animal sa iti tina de urat?
Vorbeste despre starile pe care ti le da vizionarea de filme cu un psiholog daca nu ai vorbit deja.