| alma200033 a întrebat:

Dereglarile tiroidei vor trece in timp....de ce apar ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

De obicei, apar din cauza excesului sau deficitului de nutrienti sau din cauza dezechilibrului dintre mișcare și relaxare (sport și odihna). Oamenii care nu sunt activi sexual deloc (greu de crezut, așa e, dar sunt ori asexualii, ori fanaticii) sau care exagerează cu sexul și masturbarea. Radiațiile, aditivii, poluarea, sunt și ele alte cauze. Genele își spun cuvântul. Cred ca ar trebui sa găsești cauza împreună cu medicul tău, în timp, în urma mai multor consultații.

2 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Poate sa fie genetic, poate sa fie din cauza unui deficit de iod etc, multiple cauze.

| Georgiana_Marina_1998 a răspuns:

Tiroida este o glandă cu rol-cheie în funcţionarea întregului organism, un adevărat centru de control al metabolismului, creşterii şi al dezvoltării. Ca frecvenţă, bolile tiroidiene sunt a doua problemă endocrinologică, după diabetul zaharat. Afectează în special femeile şi se pot trata cu succes, depistate la timp.