| nyoentox2002 a întrebat:

Detartrajul albește dintii sau macar ii deschide cu cateva nuante?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Indeparteaza calcarul si sarul

| darrio2007 a răspuns:

„Detartrajul dentar este o procedură prin care medicul dentist va îndepărta cantitatea de tartru aflată pe suprafețele dentare și interdentare. Acest procedeu este unul lipsit de durere și obligatoriu pentru menținerea unei igiene orale corespunzătoare. Detartrajul efectuat în mod corect este un tip de procedură non-invazivă care nu afectează deloc structura dentară."

| Violleta2022 a răspuns:

Detartrajul NU albeste dintii, doar curata dintii de placa bacteriana.
Albirea dintilor este un proces separat, destul de scump de altfel si se poate realiza la medicul stomatolog.

| Celcestietot a răspuns:

Detartrajul consta in eliminarea placii bacteriene, nu le schimba culoarea.

| darrio2007 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mi-ai scris in privat ca ti-am dat nefolositor la un raspuns. Sa-ti dau si acum?
Ar fi cazul sa-ti schimbi numele pe care il ai aici.

| Celcestietot a răspuns (pentru darrio2007):

Lmfao =)), de cand cred ca asteptai clipa asta. Hai ca ti-am cautat si citez :,, Dental scaling involves the careful removal of plaque bacteria from the tooth’s surface just below the gumline.''. Daca tot aducem propuneri, eu iti sugerez sa iti schimbi numele in Jokerul2007, ca esti prea amuzant. Si cu toate acestea, daca esti asa de inteligent precum o vezi tu, nu inseamna ca trebuie sa fii si arogant sau sa te arunci ca berbecul;

Da mi-ai dat nefolositor la raspunsul de aici, probabil ca a facut-o fanaticul din tine, ca altfel nu imi explic, de aia te-am si intrebat in privat :

https://www.tpu.ro/......-sfintita/

In fine, n-am nevoie de o interactiune pe viitor cu tine, cya.

| Werrich a răspuns:

Confunzi cu albirea dinților.
https://dentocare.ro/albirea-dintilor/