| anonim_4396 a întrebat:

Diabetul este o boala care te marcheaza pe viata? Cum pot scapa de un inceput de diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, din pacate este o boala cu care traiesti toata viata, care iti modifica profund modul de viata. Nu poti sa vindeci un diabet oricat de la inceput ar fi el.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu exista inceput de diabet. Diabetul il ai sau nu. Poate fi de grad I si se trateaza injectabil prin insulina sau de grad II cu tratament pe baza de pastile. In ambele cazuri trebuie sa ai grija de regimul tau alimentar si de stilul de viata. Daca vei fi cumpatat atunci totl va fi ok si vei avea o viata normala.

| Shane_1763 a răspuns:

Si eu am diabet, de 8 ani, pot sa iti spun ca toate raspunsurile de care ai nevoie se gasesc la Spitalul "Christian Serban" din jud. Timis, loc. Buzias. Este un spital care se ocupa de tinerii si copiii cu diabet sau care au hemofilie. Se organizeaza serii a cate doua saptamani, timp in care totul este tinut sub control, sunt multi tineri acolo cu care poti sa vorbesti despre asta ca si ceilalti tot pentru asta merg. Se mai organizeaza zilnic cursuri tinute de medicii specialisti de acolo. Totul este gratuit (in sistemul asigurarii de sanatate) si ti-l recomand si tie. Poti accesa site-ul lor unde poti obtine programare. Adresa site-ului este:
http://www.ccserban.ro/