| chinezu18 a întrebat:

Buna ziua! De aproximativ 3-4 zile, pe tatal meu il doare partea stânga a cefei, iar durerea duce pana in spatele umarului stang, el o simte ca fiind o durere musculara, uneori mai puternica, iar alteori mai slaba. Nu are niciun alt simptom, nici oboseala, nici durere de cap, nimic nimic, isi desfasoare activitatile incontinuare, insa ii provoaca incomoditati cand se asaza sau se ridica din pat.

Care credeti ca ar putea fi cauza si ce imi puteti recomanda?

Astept raspunsurile voastre, poate chiar se intampla sa fie vreun medic pe aici????????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Durerile tatalui tau pot avea 2 cauze:
1. Sedemtarismul, statul mult langa masa de birou, aproape nemiscat - in acest caz, rezolvarea este cu gimnastica si masajul gatuli + umerelor.
2. Patul si perna incomode - trebuie schimbata perna, folosita o saltea, schibata pozitia de dormit. Gimnastica si masajul ajuta si in asemenea cazuri de dureri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Are tensiune mare vezi daca ai tensiometru acasa i ai tensiunea, poate o are mare sau mica, daca nu este din cauza tensiunii la tras curentul fa i masaj cu o crema de la farmacie

| Hyperion7 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze,dar daca e vorba de partea stângă, nu e exclus sa fie și inima de vina.
Ar trebui să facă totuși niște controale.
Din moment ce durerea devine mai puternică la un timp, cel mai probabil o fi inima, pentru că dacă era să fie de la somn, durerea nu avea momente in care avansa, ci era una constanta

| Robert2526 a răspuns:

A luat ceva de durere? nurofen/ibalgin? Se afla sub tratament pentru vreo boala cronica? este hipertensiv?

Inainte sa debuteze durerea respectiva a facut efort fizic intens? sau a stat in aer conditionat?

In general astfel de dureri sunt inofensive, ar trebui sa dispara in cateva zile. Daca nu cedeaza durerea la ibuprofen si/sau durerea nu dispare in 2 saptamani atunci ar necesita sa mearga la medic pentru ca cel mai probabil sunt ceva probleme cu coloana ( dar pe site aici nu o sa iti poata spune nimeni concret)

Recomandare:

apasa usor in zona respectiva, incearca sa identifici o inflamatie( daca exista o zona usor diferita la palpare). Daca exista o inflamatie, sa puna comprese reci de 3 ori pe zi. Fara gheata direct pe piele + nurofen dimineata si seara

Daca nu poti identifica o inflamatie, se recomanda comprese calde si o baie fierbinte + nurofen dimineata si seara

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.

De pe internet :

,, Durerea de ceafă care se extinde până în spatele umărului stâng poate avea diverse cauze. Iată câteva posibile explicații:

Leziuni ale umărului: Acestea pot include întinderi musculare, entorse sau luxații. Dacă ai suferit o vătămare la nivelul umărului, aceasta poate provoca durere care se poate extinde către spate1.
Bursita: Bursita reprezintă inflamația bursei umărului. Bursa este un mic sac cu lichid care acoperă articulația umărului și poate deveni inflamată, cauzând disconfort și durere2.
Tendinita: Aceasta este inflamația tendoanelor din umăr. Tendoanele pot deveni iritate sau inflamate din cauza suprasolicitării sau a altor factori, ceea ce poate duce la durere în umăr și în spatele acestuia2.
Artrita: Atât osteoartrita, cât și artrita reumatoidă pot afecta articulațiile umărului și pot provoca dureri. Aceste afecțiuni pot deteriora cartilajul și pot afecta mobilitatea umărului1.
Capsulita adezivă (umăr înghețat): Această afecțiune se caracterizează prin rigiditate și limitarea mișcării umărului. Tesuturile din jurul articulației umărului devin rigide, ceea ce poate provoca durere și disconfort1.
Leziuni ale nervilor: Sindromul de impingement al umărului sau alte leziuni ale nervilor pot determina senzații de durere care se pot extinde către spatele umărului stâng
,,