| andreispeed77 a întrebat:

Diabetul se poate face de la zahar mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| spaikizz a răspuns:

Andrei, diabetul se poate face de la foarte mult stres sau de la zahar prea mult. Diabetul este o boala destul de urata pentru ca te restrictioneaza de la anumite lucruri care iti fac placere. Oricare ar fi cauza diabetului dulciurile vor fi interzise.
Mama mea nu a facut diabet de la dulciuri ci pe sistem nervos. De asta e bine sa nu te enervezi si sa tii minte ca nimeni nu iti poate da inapoi secunda in care te-ai enervat, te-ai suparat.
Si e mai bine sa previi decat sa tratezi, iar in cazul diabetului nu poti trata oricum, poti doar monitoriza.

Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Da, pentru ca suprasoliciti pancreasul.
http://www.mymed.ro/predispus-diabet-zaharat.html

| Tsiitsix3 a răspuns:

Da
love struck

| brokenkid a răspuns:

Se poate face si de la stres, de la zahar se poate face forma cea mai putin periculoasa, si de la zahar se face cel mai rar, CEL MAI DES DE LA STRES sau de la o sperietura zdravana. astea sunt principalele cauze bafta

| FunKyPunKyGirl a răspuns:

Logiiic!

| Lucian4 a răspuns:

zaharul este un carbohidrat. organismul nostru are nevoie de carbohidrati(glucidele)- o sursa de energie pentru creier, muschi. Glucidele se gasesc in zaharul din lapte, cartofi(amidonul), banane. Pt reglarea glicemiei pancreasul trebuie sa secrete insulina(un hormon), daca nu, glucidele se aduna in sange si faci hiperglicemie. important este si activitatea fizica. Alimentul zahar nu este natural.

| eu_8573 a răspuns:

Nu neaparat. Cei mai multi oameni au facut diabet de la stres.