| carmenmeri a întrebat:

Diagnostic histopatologic: Microfragmente foarte mici din mucoasa jonctiune eso-gastrica cu marcate artefacte de prelevare prezentand la nivelul epiteliului esofagian minima hiperplazie a stratului bazal; marcat infiltrat inflamator polimorf, difuz si nodular alcatuit din limfocite, monocite, plasmocite cu corpi Russel eozinofile, rare polimorfonucleare neutrofile in corionul superficial.Rog sa imi explicati. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o inflamatie a esofagului, posibil determinata de un reflux acid din stomac, de o gastrita netratata sau de o infectie cu Helicobacter pylori. Din pacate, medicul care a prelevat biospia a luat un fragment foarte mic (care nu ii permite anatomopatologului sa puna un diagnostic cert) si a si strivit fragmentul in timpul prelevarii (prelevarea biopsiilor de esofag este foarte dificila, mai ales daca exista inflamatie).
Asadar, aceasta biopsie nu iti ofera un rezultat cert. Daca ai semne si simptome de esofagita de reflux sau de gastrita, atunci ea confirma diagnosticul.
Pe biopsie nu sunt leziuni canceroase sau precanceroase.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti racita? ai fost si n-ai tratat-o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bolile de reflux pot fi determinate de ingerarea de medicamente ca: nitratii, teofilina, blocantii de calciu, anticolinergicele si anticonceptionalele.
Bolile de reflux pot determina iritatii ale faringelui (portiunea ce leaga cavitatea nazala de laringe), producand faringite, ca si cum ar fi fost determinati de factori externi.
Deci puteti avea simptomele unei faringite de la o boala de reflux, de aceea v-am intrebat daca ati racit.
Semne de alarma:

* Arsura retrosternala sau indigestie.
* Senzatia ca alimentele se intorc in gat.

| carmenmeri explică:

Acesta este rezultatul biopsiei la stomac.