| Wehrmacht a întrebat:

Din cate am citit pe net nitratul de sodiu este toxic daca este inghitit/inhalat
Intrebarea este : poate fi considerat o otrava? Poate fi considerat la fel de periculos ca otravurile cum ar fi pesticide/insecticide slabe? Sau este toxic in cantitati destul de maricele si nu sunt prea mari sanse sa te otravesti fara sa vrei?
Este gazul degajat de o fumigena facuta cu NaNO3 toxic?
Este destul o bucata mare de material(orice tip de material pentru facut toale) care sa acopere corpul/manusi si o "masca" anti praf de ajuns pentru a lucra cu asta?
Cam dupa cate mg/g inhalate se poate vorbi despre aparitia cancerului?
Intrebarea este valabila si pentru KNO3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Nitratul de sodiu este un conservant folosit in special in mezeluri. Deci, cand mananci salam, sunca, parizel, etc. mananci cancer.
Pofta buna la "mezelit". happy
P.S. cancerul apare de obicei la expuneri indelungate la agentul cancerigen, iar in cazul unei intoxicatii acute, se modifica hemoglobina si nu mai poate transporta oxigenul, in cazuri usoare duce la crize de anxietate, dificultati de respiratie, ameteala, iar in cazuri grave poate duce chiar si la coma si moarte.
Cand lucrezi in mediu cu gaze toxice, ai nevoie de filtru chimic, o masca antipraf ar fi inutila.