| GL88 a întrebat:

Din ce cauza apar gazele stomacale?
Ma refer ca oricat de satul as fi stomacu meu scoate niste sunete foarte ciudate ca si cum mi-ar fi foame mereu dar de fapt mie nu imi este.
Daca as manca din ora in ora oare ar mai face asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Gazele apar in momentul cad alimentele stau prea mult in stomac, intestine si nu pot fi digerate.De evitat cartoful(doar fiert in coaja,copt si nu alaturi de carne),carne prajita,carne grasa,mezeluri,grasimi animale. unele fructe(prune,mere, pere, piersici), etc.
Ar trebui sa mananci cate putin, 3 mese/zi+2 suplimente(fructe, iaurt), din 5 in 5 ore,carne pui,peste,vita fierte,gratar si la cuptor,alaturi de salate,legume fierte sau la cuptor, lactate degresata, cereale integrale(pentru fibre) din tarate grau, orz, ovaz.Mancarea,foarte bine mestecata!
De asemenea,cat mai multe lichide:apa in special,ceaiuri(tei,sunatoare,fructe padure,etc) fara zahar,suc fructe,legume.
Iarasi un lucru ce perturba digestia,este STRESUL! Mananca in liniste, nu cand esti suparat, nervos, nu cu televizorul, cartea in fata.

| HippocrateS a răspuns:

E din cauza florei intestinale. Du-te la farmacie si cere Dolce Sollievo (e un produs natural cu migdale, pin, prune) costa 50 lei - 10 sticlute.
Daca mai ai si alte simptome precum disconfort abdominal sau diaree nu evita sa mi le spui.
Sanatate

| ViorelDj a răspuns:

Poate ca de la apa pe care o bei ai problemele astea, mai bine incearca sfatul unui medic!

| mariaxxxxxxxxxx a răspuns:

Ar ajuta niste ceaiuri, sunatoarea si musetelul care scat aciditatea gastrica!