| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza apare herpesul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Herpesul apare din cauza unei infectii cu un virus, numit Herpesvirus. Exista doua tulpini de herpesvirus, una care da leziuni la nivelul buzelor si alta care da leziuni la nivelul organelor genitale.
Infectia cu herpesvirus se produce o singura data in viata, din acel moment virusul ramane cantonat in ganglionul de pe traiectul nervului care deserveste zona in care a aparut. Leziunile reapar de cate ori iti scade imunitatea si virusul devine mai puternic decat masurile de aparare a organismului: cand ai febra, cand ai o indigestie, cand faci o infectie bacteriana (de exemplu o toxiinfectie alimentara).
Ca tratament, cel mai bun este unguentul cu Aciclovir, dadat cand apare senzatia de usturime/arsura a buzei, fiindca din momentul in care au aparut veziculele, unguentul e mult mai putin eficient. Plasturi speciali antiherpes au efecte foarte bune si sunt indicati, mai ales in leziuni mari.

| Silvia a răspuns:

De la microbi thinking cred. eu nu am avut niciodata \:d/

| Elly4all a răspuns:

Buna, herpesul apare ataunci cand iti fierbe prea mult sangele si daca ai febra si nu o tratezi o sa-ti apara, colegei mele asa i se intampla si cand pofteste ceva si vrea intr-adevar acel lucru ii iese herpeswinking

| marria a răspuns:

Herpesul apare datorita sistemului imunitar scazut, deficientei de vitamine si minerale din corp. Alti factori importanti mai sunt raceala si boala, apoi stresul, oboseala, deprimarea, perioada menstruatiei, expunerea la vant, soare puternic, temperaturi scazute sau chiar dupa o vizita la stomatolog. Deasemenea un factor favorizant mai este alimentatia bazata pe ciocolata, alune, mazare, cereale. mie imi apar foarte des in perioada examenelor deci cred ca din cauza stresului. Il tratez cu o crema luata din farmacie care se cheama herpes-stop dar nu pot sa spun ca sunt foarte multumita de ea...am mai auzit de plasturi insa stiu ca nu e bine sa-l acoperi...

| piticutz a răspuns:

Din cauza mizerieibig grin este transmisibila uneori pui mana nespalata pe langa gura si iti apare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E dat de un virus, care chiar asa se cheama " virus herpetic ".

| xqevilkissworldx3 a răspuns:

Buna, herpesul poate fi de mai multe feluri. Unele din apar datorita micorbilor sau atunci cand poftesti la ceva, sau ceva nu tia cazut bine la stomac. Insa, mai poate fi un fel de herpes rar intalnit. Eu, cand eram mica, in fiecare sezon de vara imi aparea herpes incepand de la ochi pana la buze ( ma refer la o buba pe vara, intr-o vara o buba la ochi, alta vara mai jos de ochi). Dupa ce am facut diverse injectii, poti ajunge la 25 de injectii pe zi, o sa iti treaca cu timpul, de ceva ani, 5-6 ani mie miau incetat sa apara. Motivul pentru care ele apar este un virus in sange, majoritatea virusilor in sange se iau din microbii sau bacterii din mancare. Asa ca evita sa mananci orice nespalat, si sa te speli mereu pe maini si fata! Funda? happy

| Maria_8855 a răspuns:

Herpesul apare atunci cand organismul e slabit.sunt cazuri cand:apare din motivul microbilor ce ajung in organism dar si din cauza stresului.acum gandeste-te cat te-ai consumat psihic si cat a suferit organismul in ultima vreme.