| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza apare Herpesul la buze, pe ce cale se transmite?
Are vreo legatura cu cel genital care se transmite pe cale sexuala?

6 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Nu are nicio legatura cu cel genital. Daca bei vreun lichid dupa o persoana care poarta virusul il iei si tu. Iasa ocazional.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate, daca ai prestat sex oral iar tu nu ti-ai facut igiena bucala sau celalalt partener are candida dar apare si de la alimentatie de unde tragem ca trebuie sa avem grija ce bagam in gura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O mica toxiinfectie alimentara, pe viitor sa ai grija

| Negoiu a răspuns:

Atat herpesul bucal cat si cel genital sunt produsi de virusi foarte asemanatori dar nu identici.Cel bucal se vindeca mai usor, aparand de cele mai multe ori in perioade cand imunitatea organismului este scazuta sau in urma unor socuri emotionale.Herpesul este contagios! Cel genital este considerat BTS!

| Roland22 a răspuns:

Herpesul normal, care apare pe buze este din cauza ca probabil ti-a fost scarba de ceva(mancare, etc) sau din cauza stresului.Nu stiu sa iti spun daca are legatura cu cel genital laughing

| elly09 a răspuns:

Nu are nic o legatura, din cate stiu eu.A avut si mama, ei i-a aparut din cauza ca i-a fost rau dar mai apare si din cauza unei raceli.:*