| Dhdhhdhfhfh a întrebat:

Din ce cauza provine guta si cum se tratează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Cauza principala e acidul uric în exces în organism. Se dau medicamente pentru scăderea acidului uric și se tine regim alimentar.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Guta se face din cauza consumului de carne roșie, in special carne de porc, deoarece animalele cand sunt sacrificate ele secretă in organism adrenalină si aia este ca o otrava pentru om, guta se poate prevenii sau stopa reducînd consumul excesiv de carne.

| Brizbriz a răspuns:

Bere...

| Crackman a răspuns:

Aic uric= multa carne in special rosie.
Sport mai putina carne

| NunuNini a răspuns:

Nu "provine" ci apare de la consumul excesiv de carne.

| newaccountbye a răspuns:

Cred ca se tratează cu regim și tratament. Provine din Mâncare grasa, băutura și dulciuri in exces.