| PiratulJack a întrebat:

Din ce cauza se face pleumonia si cum se mainifesta ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Pneumonia este cauzata de o bacterie sau un virus. Se poate produce din cauza unei infectii la caile respiratorii superioare(pe laringe sau trahee) si din cauza gripei. Semnele sunt dificultatea in respiratie, slabiciune, febra, tuse cu expectoratie(elimina mucusul din plamani si expectoratia are culoarea verde-galbuie). Pneumonia este depistata printr-o simpla radiografie pulmonara. Se trateaza cu antibiotice recomandate de medic.

| eandopuncttk a răspuns:

Pleumonia asta de care spui tu nici nu se face dar nici nu exista.
este una pe care o cheama pneumonie. happy

| KiddaBăă a răspuns:

Pneumonia se definește ca fiind inflamarea țesutului pulmonar în urma unei infecții, care poate evolua acut sau cronic.
Manifestări : febră, răceală, tuse, respirația intensă neobișnuită, respirația gifiită sau respirația grea, respirația forțată care face mușchii coastelor unui copil să se retracteze (mușchii dintre coaste se trag în interior cu fiecare respirație), vomă, dureri ale pieptului, dureri abdominale, reducerea activitații, pierderea apetitului (la copiii mai mari) sau hrănirea săracă (la bebeluși) și culoarea albăstruie sau gri a buzelor sau a unghiilor.
Fundă?

| CosmiNeeel a răspuns:

Pleumonia se face de la o raceala netrata care mai tarziu peste ani vei avea de suferit.
Daca racesti si nu tratezi raceala, se va agrava in timp si va duce la cancer pulmonarwinking